| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie skutki podatkowe wywoła zmiana wspólnika w dwuosobowej spółce jawnej

Jakie skutki podatkowe wywoła zmiana wspólnika w dwuosobowej spółce jawnej

Firma prowadzi działalność w formie dwuosobowej spółki jawnej i zamierza dokonać zmiany składu osobowego wspólników. Ustąpi jeden wspólnik (żona) i na jego miejsce zostaje przyjęty nowy wspólnik (mąż). Ustępujący wspólnik pozostawia majątek wspólnikowi przystępującemu do spółki. Jakie będą aspekty podatkowe dla wspólnika ustępującego i dla wspólnika przystępującego do spółki? Nadmieniam, że małżonkowie mają wspólnotę majątkową. Czy należy sporządzić remanent likwidacyjny i opodatkować go VAT?


rada

Powyższej zmiany można dokonać w formie aneksu do umowy, który należy złożyć w KRS. W takim przypadku nie dojdzie do rozwiązania spółki. Nie należy w tym przypadku sporządzać remanentu i opodatkować go VAT. Pozostałe skutki podatkowe zostały omówione w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Możliwość przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej (np. spółki jawnej) wynika z przepisów art. 10 kodeksu spółek handlowych. Co istotne - przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki dwuosobowej nie skutkuje rozwiązaniem tej spółki i zawiązaniem nowej spółki. Jest to zatem sytuacja odmienna niż w przypadku spółek cywilnych

(por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 lutego 1998 r., sygn. akt SA/Rz 1732/96, niepubl., w którym sąd orzekł, że: „Z chwilą wystąpienia jednego z dwóch wspólników spółki cywilnej następuje rozwiązanie tego podmiotu gospodarczego. Bez znaczenia jest to, że w miejsce występującego małżonka z dwuosobowej spółki cywilnej wstąpił drugi z małżonków, pozostający z pierwszym we wspólności majątkowej małżeńskiej, a także bez znaczenia prawnego jest to, że oba podmioty tego podatku powiązane są profilem działalności gospodarczej”.

Zmiany takiej należy dokonać przez zmianę umowy spółki (aneksu do umowy) oraz zgłoszenie zmiany danych objętych wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zmiana wspólnika oznacza również konieczność sporządzenia spisu z natury na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Obowiązek ten wynika z § 27 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, którego przepisy przewidują taki obowiązek między innymi w razie zmiany wspólnika. O zamiarze sporządzenia takiego spisu należy powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu (§ 28 ust. 4 rozporządzenia).

Nie jest jasne, czy w związku z powyższym powstanie konieczność zapłaty podatku dochodowego przez małżonka występującego ze spółki (zakładam, że małżonek ten nie będzie kontynuował działalności gospodarczej samodzielnie bądź w formie innej spółki osobowej). Artykuł 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia omawianego przypadku jako takiego, w którym nie ustala się dochodu na dzień likwidacji. Dlatego też należy uznać, iż w powyższej sytuacji zaistnieje konieczność zapłacenia 10-proc. podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK