| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć użyczenie ruchomości i nieruchomości

Jak rozliczyć użyczenie ruchomości i nieruchomości

Konsekwencje podatkowe umowy użyczenia dotyczą obu jej stron. Wyjątek stanowi m.in. umowa zawarta między członkami najbliższej rodziny, tzn. wśród osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej.

JAK TO ZROBIĆ...

Użyczamy lokal na prowadzenie działalności gospodarczej

PROBLEM: Moja synowa chciałaby od marca rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Ma już zgromadzone środki i przygotowany biznesplan. Niestety, nie dysponuje odpowiednim lokalem. Chciałbym jej pomóc i oddać w nieodpłatne użytkowanie garaż należący do mnie. Nie wiem, jakie konsekwencje podatkowe wywoła ta transakcja?

ROZWIĄZANIE: Umowa użyczenia powoduje, co do zasady, powstanie obowiązku podatkowego zarówno po stronie użyczającego nieruchomość, jak i korzystającego z nieodpłatego używania. Przychodem podlegającym opodatkowaniu jest równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy. W opisanej sytuacji umowa użyczenia została zawarta między osobami z I grupy podatkowej według ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem w ramach zwolnień przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych żadna ze stron, tzn. ani podatnik, ani jego synowa nie zapłacą podatku od użyczenia.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 11 ust. 2a pkt 3, art. 14 ust. 1 pkt 8, art. 16 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK