| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Co powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura

Co powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura

Tylko poprawnie wystawiona faktura daje możliwość odliczenia określonego na niej podatku od towarów i usług. Ważne więc, by dokładnie sprawdzać, czy otrzymywane przez nas faktury spełniają wszystkie wymogi.


Poznaj program Fakturowanie Infor System - Testuj za darmo przez 30 dni

Co do zasady, podmioty zarejestrowane na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, zobowiązani są do wystawiania faktur dokumentujących dokonywaną przez nich sprzedaż i oznaczania ich wyrazami Faktura VAT. Warto zwrócić uwagę, iż w fakturach wystawianych przez małych podatników w miejsce oznaczenia Faktura VAT stosować należy oznaczenie Faktura VAT-MP. Ponadto dokumenty te powinny dodatkowo zawierać termin płatności należności określonej w fakturze.

19,90 złPodatki 2014 - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2014

Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o podatku od towarów i usług, podatnicy VAT zobowiązani są do wystawiania faktur VAT potwierdzających dokonanie sprzedaży. Należy zaznaczyć, iż obowiązek ich wystawiania dotyczy także podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, dokonujących czynności, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa innego niż Polska i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej (UE) lub podatku o podobnym charakterze (poza UE). Co do zasady, nie ma obowiązku wystawiania faktur w przypadku sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jednak na żądanie tych osób, sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury w terminie siedmiu dni od daty wykonania usługi lub dostawy towaru.

Poza warunkami określonymi w ustawie o podatku od towarów i usług, w celu dokonania odliczenia podatku, należy dysponować fakturą. Powinna ona zawierać wiele obowiązkowych elementów, bez których pozostaje ona nieważna. Szczegółowe informacje, jakie powinny zostać zawarte w omawianym dokumencie, reguluje par. 9 rozporządzenia ministra finansów. Przepis ten zawiera niezbędne elementy, jakie powinny zostać określone na fakturze. Warto zwrócić uwagę, iż wymieniając, co powinna zawierać faktura, użyto sformułowania co najmniej. Oznacza to, iż w omawianym dokumencie mogą oczywiście znajdować się także inne informacje, natomiast te wymienione w par. 9 rozporządzenia muszą się na niej znaleźć obowiązkowo.

Należy zaznaczyć, że sprzedawca może określić w fakturze również kwoty podatku dotyczące wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazanych w tej fakturze. W takim przypadku łączna kwota podatku może być ustalona w wyniku podsumowania jednostkowych kwot podatku.

Aktualizacja: 05.12.2011

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2011-02-25 12:19 Zgłoś

co wy robicie schowajcie sie;p

avatar

2011-02-25 12:18 Zgłoś

vbvnbjjbhuj kufdaxdvgyhbfdfcgfscvnnxcxvnjvcv

avatar

2010-11-26 11:39 Zgłoś

Nie ma obowiązku podawania symbolu PKWiU na fakturze, chyba że jest to sprzedaż zwolniona z podatku VAT.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem Infor.pl »