| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy prywatny samochód należy przerejestrować na firmę, aby zaliczać do kosztów wydatki z nim związane

Czy prywatny samochód należy przerejestrować na firmę, aby zaliczać do kosztów wydatki z nim związane

Założyłem działalność gospodarczą i rozliczam się na podstawie pkpir. Jako osoba prywatna posiadam samochód osobowy. Oświadczeniem wprowadziłem go jako środek trwały do prowadzonej działalności. W związku z tym, że kupiłem samochód jako osoba prywatna, w dokumentach rejestracyjnych właścicielem auta jestem jako osoba prywatna, a nie firma. Czy mam obowiązek zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym, aby koszty ubezpieczenia auta i amortyzacji mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w firmie?


RADA

Nie, nie ma Pan obowiązku zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym, aby koszty ubezpieczenia i amortyzacji samochodu mogły być zaliczone do kosztów.

UZASADNIENIE

Podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z amortyzacją i ubezpieczeniem samochodu, jeżeli:

• jest jego właścicielem,

• wprowadził pojazd do ewidencji środków trwałych,

• pojazd wykorzystywany jest do działalności gospodarczej oraz

• pojazd jest dopuszczony do ruchu.

Czytelnik zakupił samochód jako osoba prywatna i tak figuruje w dowodzie rejestracyjnym. Dowód rejestracyjny samochodu jest jednak dokumentem potwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu, a nie stanowi o prawie własności pojazdu. To właśnie rejestracja odbywa się na podstawie dowodu własności samochodu, np. umowy, faktury. Czytelnik spełnia więc pierwszy i ostatni warunek. Warto zaznaczyć, że w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które wprowadzają samochód do firmy, nie ma potrzeby dokonywania zmian w dowodzie rejestracyjnym (art. 78 ustawy - Prawo o ruchu drogowym).

Warunkiem zaliczenia odpisów amortyzacyjnych w koszty uzyskania przychodu jest wprowadzenie składnika majątku do ewidencji środków trwałych. Czytelnik oświadczeniem wprowadził samochód do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej. Tym samym samochód stał się składnikiem majątku firmy i został spełniony drugi warunek. Ponadto samochód jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, więc spełniony jest warunek trzeci. Koszty ubezpieczenia i odpisy amortyzacyjne dotyczące tego samochodu będą więc stanowiły koszt uzyskania przychodu. Kosztem mogą być również inne wydatki związane z eksploatacją samochodu. Nie ma również potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, ponieważ samochód jest środkiem trwałym w firmie.

• art. 22 ust. 1, art. 22a ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

• art. 71 ust. 1, art. 72 ust. 1, art. 78 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Justyna Tarantowicz

księgowa

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »