| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika a koszty

Odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika a koszty

W zeszłym roku, jako wspólnicy spółki jawnej, udzieliliśmy spółce pożyczki podlegającej oprocentowaniu. Mamy wątpliwości, czy odsetki od takiej pożyczki są w spółce kosztem uzyskania przychodów. Czy takie odsetki podlegają opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym?


ODPOWIEDŹ

Zasadą jest, że odsetki od pożyczki, która ma na celu finansowanie działalności gospodarczej są kosztem uzyskania przychodu. Jeśli natomiast pożyczka została przeznaczona na zakup środka trwałego bądź wartości niematerialnej i prawnej, odsetki naliczone do dnia przekazania składnika majątku trwałego do używania zwiększają jego wartość początkową. Kosztem staną się natomiast dopiero w formie odpisów amortyzacyjnych.

Wyjaśnienie

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 33 u.p.d.o.f., do kosztów nie zalicza się odsetek od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Naliczone później mogą być zaliczone już bezpośrednio do kosztów podatkowych. Warto zaznaczyć, że kosztem takim są dopiero odsetki faktycznie zapłacone. Nie uważa się za koszt uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Spółka jawna natomiast jako spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - podatnikami podatku od dochodu z udziału w zysku spółki są jej wspólnicy, którymi w omawianym przypadku są osoby fizyczne. Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f., na nich właśnie dzielone są przychody i koszty spółki - proporcjonalnie do prawa udziału w zysku. Z tego względu przy zaliczaniu odsetek od pożyczki udzielonej spółce jawnej przez jej wspólników należy mieć dodatkowo na uwadze ograniczenie wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. Przepis ten mówi, że nie są kosztem uzyskania przychodów odsetki od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów. Odsetki pobierane przez wspólnika od wniesionego przez niego kapitału (pożyczki) nie będą stanowiły kosztów uzyskania dla tego wspólnika, ale będą takimi kosztami dla drugiego wspólnika, w przypadającej na niego części, o ile pożyczka została wykorzystana do celów działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę (interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew z 29 kwietnia 2005 r. nr IX-005/205/Z/K/05).

Tak otrzymane odsetki są przychodem wspólnika. Warto jednak zaznaczyć, że mogą być zakwalifikowane do dwóch różnych źródeł przychodów - kapitałów pieniężnych lub działalności gospodarczej. Odsetki zaliczane do pierwszego źródła są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Pamiętać jednak należy, że takiego opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku nie stosuje się, gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej.

Jeśli udzielenie pożyczki nie jest dla wspólników przedmiotem działalności gospodarczej, to odsetki będą dla nich przychodem z kapitałów pieniężnych. Przychodu tego nie łączy się z przychodami z innych źródeł i nie wykazuje w zeznaniu rocznym. Zgodnie z art. 30a ust. 6 i 7 u.p.d.o.f., zryczałtowany podatek jest pobierany od przychodu, bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodu.

Aleksandra Grabowska

Podstawa prawna:

• art. 23 ust. 1 pkt 33 i art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »