| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak wybierać formę płacenia zaliczek na podatek dochodowy

Jak wybierać formę płacenia zaliczek na podatek dochodowy

Do 20 lutego przedsiębiorcy muszą zdecydować, w jakiej formie będą płacili zaliczki na podatek dochodowy w 2008 roku. Jeśli zmieniają zasady, muszą o tym poinformować naczelnika urzędu skarbowego.

Wysokość zaliczek za pierwszy, drugi i trzeci kwartał roku podatkowego ustala się zgodnie z zasadą, że obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od kwartału, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, a więc w 2008 r. 3 088,70 zł. Natomiast u podatników, którzy zdecydowali się na podatek w stałej wysokości 19 proc. zaliczki kwartalne ustala się od pierwszego kwartału, w którym pojawił się dochód, niezależnie od jego wysokości.

Podatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, zawiadomienie o wyborze zaliczek kwartalnych składają do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności. Muszą to uczynić nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek.

JAK TO ZROBIĆ...

Wybieramy kwartalny sposób płacenia zaliczek

PROBLEM: Zamierzam w marcu rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej i opłacać zaliczki kwartalnie. Kiedy i kogo muszę zawiadomić o tym zamiarze?

ROZWIĄZANIE: Mali podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek, składają do właściwego naczelnika urzędu skarbowego stosowne zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Złożone zawiadomienie dotyczy także lat następnych, chyba że podatnik zrezygnuje z takiej formy wpłacania zaliczek.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK