| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak wybierać formę płacenia zaliczek na podatek dochodowy

Jak wybierać formę płacenia zaliczek na podatek dochodowy

Do 20 lutego przedsiębiorcy muszą zdecydować, w jakiej formie będą płacili zaliczki na podatek dochodowy w 2008 roku. Jeśli zmieniają zasady, muszą o tym poinformować naczelnika urzędu skarbowego.

Wysokość zaliczek za pierwszy, drugi i trzeci kwartał roku podatkowego ustala się zgodnie z zasadą, że obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od kwartału, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, a więc w 2008 r. 3 088,70 zł. Natomiast u podatników, którzy zdecydowali się na podatek w stałej wysokości 19 proc. zaliczki kwartalne ustala się od pierwszego kwartału, w którym pojawił się dochód, niezależnie od jego wysokości.

Podatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, zawiadomienie o wyborze zaliczek kwartalnych składają do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności. Muszą to uczynić nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek.

JAK TO ZROBIĆ...

Wybieramy kwartalny sposób płacenia zaliczek

PROBLEM: Zamierzam w marcu rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej i opłacać zaliczki kwartalnie. Kiedy i kogo muszę zawiadomić o tym zamiarze?

ROZWIĄZANIE: Mali podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek, składają do właściwego naczelnika urzędu skarbowego stosowne zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Złożone zawiadomienie dotyczy także lat następnych, chyba że podatnik zrezygnuje z takiej formy wpłacania zaliczek.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK