| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy można skorzystać z karty podatkowej

Kiedy można skorzystać z karty podatkowej

Niektórzy przedsiębiorcy prowadzący określone rodzaje działalności gospodarczej mogą skorzystać z uproszczonej metody opodatkowania w formie karty podatkowej. Nie muszą wtedy prowadzić ksiąg rachunkowych ani dokonywać żmudnych kalkulacji podatku. Dzięki temu mają znacznie mniej obowiązków wobec fiskusa. Nie każdy może jednak zawsze skorzystać z karty podatkowej, a samo korzystanie z tej formy opodatkowania też nie zawsze jest korzystne. Warto przeanalizować dokładnie tę kwestię.


Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej może być płacony przez podatników, którzy prowadzą określony rodzaj działalności gospodarczej. Może to być działalność:

• usługowa lub wytwórczo-usługowa,

• gastronomiczna,

• w zakresie usług transportowych,

• w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach,

• w zakresie wolnych zawodach,

• polegająca na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego i usług weterynaryjnych,

• w zakresie opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi,

• w zakresie usług edukacyjnych, polegających na udzielaniu lekcji na godziny.

Ponadto ustawa wskazuje także dodatkowe warunki. W niektórych przypadkach działalność może być prowadzona jedynie w formie jednoosobowej. Innym ograniczeniem jest także brak możliwości korzystania przy prowadzeniu działalności z usług osób zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów (z wyłączeniem usług specjalistycznych). Należy także zwrócić uwagę, iż ani podatnik, ani jego małżonek nie mogą prowadzić innych rodzajów działalności gospodarczej, z wyjątkiem tych uprawniających do opodatkowania w formie karty podatkowej. Nie mogą oni także wytwarzać wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.

Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Są jednak obowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.

WAŻNA DATA

21 stycznia 2008 r. - do tego dnia należało złożyć wniosek dotyczący wyboru opodatkowania w formie karty podatkowej

Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego, przed rozpoczęciem działalności.

Co do zasady, wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej dla podatników prowadzących działalność gospodarczą ustala się według stawek miesięcznych określonych w tabeli. Wartości te zależą przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, wielkości miejscowości, w której jest ona prowadzona, a także liczby zatrudnianych osób. Warto jednak dodać, iż maksymalnie mogą to być trzy osoby.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK