| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak traktować podatkowo niewypłaconą dywidendę

Jak traktować podatkowo niewypłaconą dywidendę

Wspólnicy naszej spółki często odraczają, na przykład przez 1 rok, wypłatę dywidendy, przeznaczając ją na fundusz rezerwowy. Czy w takiej sytuacji niewypłacony wspólnikom zysk uznaje się za świadczenie nieodpłatne? Czy przeznaczenie zysku czasowo na fundusz rezerwowy jest przysporzeniem nieodpłatnym? A co by było, gdybyśmy jednak zysk przeznaczyli na dywidendę, ale jej nie wypłacali?

W innej interpretacji, z 23 marca 2005 r., nr US36/2BP/423/Inter.4/2005, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście uznał, że późniejsza wypłata dywidendy wraz z odsetkami za zwłokę nie czyni odpłatnym świadczenia, zaś wypłacone odsetki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Należy uznać, że jest to stanowisko nieuzasadnione. Ustawy o podatku dochodowym nie zawierają definicji pojęcia „nieodpłatne świadczenie”. W takiej sytuacji, zgodnie z zasadami interpretacyjnymi, należy poszukiwać znaczenia takiego pojęcia w innych gałęziach prawa, w tym przypadku w prawie cywilnym. W doktrynie prawa cywilnego świadczenie może polegać na zachowaniu się czynnym, działaniu lub zaniechaniu, czyli powstrzymaniu się od jakiegoś działania. Świadczenie to zachowanie się dłużnika zgodne z treścią zobowiązania i czyniące zadość interesowi wierzyciela. Niektóre organy podatkowe uzależniają powstanie świadczenia dodatkowo od pozytywnej woli świadczeniodawcy. Przykładowo - Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w piśmie z 22 lipca 2005 r., nr P-/423/42/AN/05, stwierdził, że:

(...) Wypłacając dywidendę ze znacznym opóźnieniem w stosunku do terminu, określonego w uchwale walnego zgromadzenia o przeznaczeniu zysku rocznego do podziału, Spółka uzyskała w ten sposób korzyść w postaci możliwości dysponowania w okresie zwłoki w wypłacie dywidendy określonymi środkami pieniężnymi lub w postaci uniknięcia kosztów związanych ze zgromadzeniem środków, np. przez zaciągnięcie pożyczki lub kredytu, na wypłatę dywidendy w razie braku na ten cel własnych środków pieniężnych. Jednakże korzyść ta nie powstała w wyniku otrzymania świadczeń spełnionych przez akcjonariuszy, ale w wyniku zachowania samej Spółki (opóźnienia w wykonaniu obciążającego ją świadczenia).

Aby mówić o otrzymaniu świadczenia przez świadczeniobiorcę, świadczeniodawca musi wyrazić pozytywną wolę świadczenia, tzn., że chce przekazać świadczenie na rzecz świadczeniobiorcy. A zatem ewentualna korzyść, jaką osiągnie dłużnik z nieterminowego spełnienia ciążącego na nim świadczenia, będzie wynikać nie z otrzymania świadczenia spełnionego przez wierzyciela, ale z samego zachowania dłużnika - polegającego na powstrzymaniu się z wykonaniem świadczenia, do którego spełnienia jest zobowiązany. (...)

Powyższa kwestia nie została także jednoznacznie rozstrzygnięta na gruncie orzecznictwa sądowego. Część sądów uznaje bowiem, że niewypłacona w terminie dywidenda powoduje powstanie przychodu z nieodpłatnego świadczenia:

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK