| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > W jaki sposób można rozliczyć stratę podatkową

W jaki sposób można rozliczyć stratę podatkową

Każdemu prowadzącemu działalność gospodarczą zależy, by przynosiła ona jak największe zyski. Czasami jednak, z różnych przyczyn, wygenerowanie dochodu okazuje się niemożliwe. Podatnik ponosi wysokie koszty, a uzyskane przychody okazują się być bardzo niskie. Mówimy wtedy o powstaniu straty podatkowej. Przepisy prawa umożliwiają w takiej sytuacji możliwość jej odliczenia od dochodu uzyskanego w kolejnych latach.

Należy jednak pamiętać, iż w takiej sytuacji kolejnego odliczenia i tak będzie można dokonać dopiero w następnym roku podatkowym.

Warunkiem możliwości rozliczenia straty podatkowej jest wystąpienie dochodu, od którego strata będzie odliczona. Jednakże w sytuacji, w której w którymś z następnych lat podatkowych podatnik poniesie kolejną stratę, nie będzie mógł w danym roku odliczyć straty rozliczanej pierwotnie. Prawo to będzie przysługiwało mu w roku kolejnym, pod warunkiem osiągnięcia wtedy dochodu oraz nieprzekroczenia pięcioletniego terminu do rozliczenia straty.

Podatnik utraci natomiast prawo do rozliczenia całości lub części straty w sytuacji, gdy nie rozliczy jej w ciągu czterech pierwszych lat podatkowych, a w piątym (ostatnim możliwym) roku podatkowym poniesie stratę lub osiągnie dochód w wysokości niepozwalającej na odliczenie straty. Podatnik także utraci prawo do rozliczenia straty, jeśli na przykład w ciągu czterech pierwszych lat odliczył jedynie 40 proc., a odliczenie reszty zaplanował na piąty rok. Należy pamiętać, iż w żadnym roku niedopuszczalne jest odliczenie więcej niż 50 proc. straty.

Przepisy art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wymieniają przypadki, kiedy poniesione przez podatnika wydatki nie mogą być zaliczane do podatkowym kosztów uzyskania przychodów. Do katalogu wyłączeń zostały zaliczone również straty zaistniałe w majątku podatnika. Zgodnie z powyższą regulacją nie stanowią kosztów uzyskania przychodów:

• straty w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych,

• straty powstałe w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności,

• straty powstałe w wyniku nadmiernych ubytków lub zawinionych niedoborów wyrobów akcyzowych oraz podatku akcyzowego od tych ubytków lub niedoborów,

• straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym,

• straty (koszty) powstałe w wyniku utraty dokonanych przedpłat (zaliczek, zadatków) w związku z niewykonaniem umowy.

Biorąc pod uwagę powyższe, w sytuacji gdy podatnik poniesie stratę np. w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych prawnych, do kosztów uzyskania przychodów może zaliczyć jedynie tę część, która wcześniej nie została wpisana w te koszty poprzez odpisy amortyzacyjne.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rosiński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK