| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Nie zawsze przedsiębiorca może złożyć PIT z małżonkiem

Nie zawsze przedsiębiorca może złożyć PIT z małżonkiem

Ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem mogą korzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy podatek opłacają według skali podatkowej. I to tylko pod tym warunkiem, że przez cały rok istnieje między nimi wspólność majątkowa.


Chociaż dotyczące wspólnego rozliczenia małżonków przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych trudnymi nie są, to wywołują wiele sporów wśród podatników. Tak jest np. w przypadku przepisów wyłączających możliwość wspólnego rozliczenia wobec niektórych przedsiębiorców. To nie jedyny problem. Chodzi także o wspólność majątkową i określenie, czy powinna ona trwać cały rok. Interpretacje organów podatkowych w tym zakresie były i są różne.

Z ustawy o PIT wynika, że prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem pozbawiono podatników opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową oraz liniową stawką PIT. Jedyny wyjątek zrobiono dla podatników płacących ryczałt od najmu, ale tylko takiego, który nie dotyczy rzeczy wchodzących w skład firmy podatnika, a zatem które nie są opodatkowane w ramach działalności gospodarczej.

Co ważne, wspólnie z małżonkiem nie mogą rozliczać się podatnicy opodatkowani ryczałtem, kartą i podatkiem liniowym, nawet wtedy, gdy działalność opodatkowaną w tych formach prowadzili tylko przez kilka dni w roku. Teoretycznie wystarczy zatem być ryczałtowcem tylko jeden dzień, by już stracić prawo do wspólnego rozliczenia.

Z prawa do wspólnego opodatkowania z małżonkiem mogą natomiast bez przeszkód korzystać przedsiębiorcy opodatkowani PIT według trzystopniowej, progresywnej skali podatkowej. Jednak i taki podatnik powinien spełnić pewne warunki. Ustawa o o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć, gdy istnieje między nimi przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa oraz gdy pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Z przepisu tego jasno wynika, że zarówno małżeństwo, jak i wspólność majątkowa małżeńska musi trwać między małżonkami cały rok.

W tym drugim przypadku warto wiedzieć, że wspólność taka - o ile nie zawarto umowy o rozdziale majątku, tzw. intercyzy - powstaje z mocy prawa w momencie zawarcia małżeństwa. Ustaje natomiast w przypadku rozwiązania małżeństwa, jego unieważnienia lub poprzez zniesienie wspólności w formie umownej w trakcie trwania małżeństwa. Z mocy prawa wspólność majątkowa małżeńska ustaje także z chwilą orzeczenia między małżonkami separacji.

Ewa Ciechanowska

ewa.ciechanowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK