| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy reklama i promocja są objęte VAT

Kiedy reklama i promocja są objęte VAT

Wszyscy przedsiębiorcy przekazujący towary i usługi na cele reklamy i promocji muszą naliczać VAT, jeśli nie są zwolnieni przedmiotowo lub podmiotowo z tego podatku. Ponadto tego rodzaju działania nie mogą być związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.


Nieodpłatne przekazanie towarów na cele promocji firmy, jeśli nie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, podlega opodatkowaniu VAT, pod warunkiem że podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów. Nie dotyczy to nieodpłatnego przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Czynności te zostały bowiem wyłączone z zakresu opodatkowania VAT. Takie zasady wynikają z przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm. - dalej ustawa o VAT).

Opodatkowaniu VAT podlegają tylko te przekazania, których cel jest inny niż związany z prowadzonym przedsiębiorstwem, tj. które nie mają związku z prowadzoną działalnością, a zatem nie mają wpływu na przyszłe obroty firmy, jej zysk, wizerunek, odbiór przez kontrahentów obecnych lub potencjalnych.

W przypadku nieodpłatnego przekazania przez firmę towarów w celach reklamowych, które wpłynie na wzrost obrotów (ma związek z prowadzonym przedsiębiorstwem jako ponoszone w celu uzyskania przychodu), nie powstanie zobowiązanie w podatku od towarów i usług

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Ważne!

Przy przekazaniu towarów na cele reklamy będziemy mieli do czynienia z tą samą stawką VAT, co przy sprzedaży towarów i usług (0, 3, 7, 22 proc.). Podstawą opodatkowania tych czynności będzie cena nabycia towarów lub koszt ich wytworzenia

Odpłatna dostawa towarów w Polsce podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Ustawodawca dla celów VAT zrównał z odpłatną dostawą towarów niektóre czynności nieodpłatne. I tak, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzoną przez niego działalnością, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK