| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie są skutki niezapłacenia odroczonego podatku lub podatku rozłożonego na raty

Jakie są skutki niezapłacenia odroczonego podatku lub podatku rozłożonego na raty

Podatnik, który otrzymał decyzję o odroczeniu terminu zapłaty podatku lub też decyzję o rozłożeniu podatku na raty, powinien skrupulatnie przestrzegać terminów wpłat. Dokonanie wpłaty po terminie wiąże się bowiem z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Ponadto w przypadku niedotrzymania terminu płatności rat lub terminu zapłaty odroczonego zobowiązania organ podatkowy stwierdza wygaśnięcie decyzji w części dotyczącej tej raty lub odroczonego podatku. Organ podatkowy nie jest zobowiązany do wydawania decyzji w tej sprawie. Zgodnie z art. 259 Ordynacji podatkowej wygaśnięcie takiej decyzji następuje bowiem z mocy prawa. W takiej sytuacji podatnik powinien niezwłocznie wpłacić całą zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę, a nie z opłatą prolongacyjną. Jeśli nie dokona zapłaty, organ podatkowy może wdrożyć egzekucję administracyjną w celu wyegzekwowania należności budżetowych w postaci zajęcia majątku, zajęcia konta bankowego, ustanowienia hipoteki czy też wizyty poborcy skarbowego.

Organ podatkowy może też zastosować sankcje karno-skarbowe w postaci nałożenia grzywny za uporczywe niewpłacanie w terminie podatków, a także wydać decyzję o odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatnika. Należy pamiętać, że wydanie takiej decyzji nie zwalnia podatnika z odpowiedzialności za ciążące na nim podatki - ale rozszerza krąg podmiotów, u których wierzyciel może żądać zaspokojenia.

PRZYKŁAD

1 października 2007 r. organ podatkowy wydał decyzję spółce z o.o., w której rozłożył na 3 raty zapłatę zaległego podatku od towarów i usług za maj 2007 r. w wysokości 3000 zł, określając terminy płatności i wysokość rat w następujący sposób:

Podatnik nie zapłacił w terminie I raty, w związku z czym kwotę należności głównej w wysokości 1000 zł powinien zapłacić niezwłocznie, naliczając odsetki za okres od dnia następującego po pierwotnym terminie płatności, czyli od 26 czerwca, do dnia zapłaty włącznie. Kwota opłaty prolongacyjnej w takiej sytuacji nie podlega wpłacie. Pozostałe dwie raty należy zapłacić w wyznaczonych decyzją ratalną terminach.

• art. 49 § 1 i 2, art. 57 § 1 i 2, art. 67a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 195, poz. 1414

Agnieszka Dziekan-Arasimowicz

konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK