| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie są skutki niezapłacenia odroczonego podatku lub podatku rozłożonego na raty

Jakie są skutki niezapłacenia odroczonego podatku lub podatku rozłożonego na raty

Podatnik, który otrzymał decyzję o odroczeniu terminu zapłaty podatku lub też decyzję o rozłożeniu podatku na raty, powinien skrupulatnie przestrzegać terminów wpłat. Dokonanie wpłaty po terminie wiąże się bowiem z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Ponadto w przypadku niedotrzymania terminu płatności rat lub terminu zapłaty odroczonego zobowiązania organ podatkowy stwierdza wygaśnięcie decyzji w części dotyczącej tej raty lub odroczonego podatku. Organ podatkowy nie jest zobowiązany do wydawania decyzji w tej sprawie. Zgodnie z art. 259 Ordynacji podatkowej wygaśnięcie takiej decyzji następuje bowiem z mocy prawa. W takiej sytuacji podatnik powinien niezwłocznie wpłacić całą zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę, a nie z opłatą prolongacyjną. Jeśli nie dokona zapłaty, organ podatkowy może wdrożyć egzekucję administracyjną w celu wyegzekwowania należności budżetowych w postaci zajęcia majątku, zajęcia konta bankowego, ustanowienia hipoteki czy też wizyty poborcy skarbowego.

Organ podatkowy może też zastosować sankcje karno-skarbowe w postaci nałożenia grzywny za uporczywe niewpłacanie w terminie podatków, a także wydać decyzję o odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatnika. Należy pamiętać, że wydanie takiej decyzji nie zwalnia podatnika z odpowiedzialności za ciążące na nim podatki - ale rozszerza krąg podmiotów, u których wierzyciel może żądać zaspokojenia.

PRZYKŁAD

1 października 2007 r. organ podatkowy wydał decyzję spółce z o.o., w której rozłożył na 3 raty zapłatę zaległego podatku od towarów i usług za maj 2007 r. w wysokości 3000 zł, określając terminy płatności i wysokość rat w następujący sposób:

Podatnik nie zapłacił w terminie I raty, w związku z czym kwotę należności głównej w wysokości 1000 zł powinien zapłacić niezwłocznie, naliczając odsetki za okres od dnia następującego po pierwotnym terminie płatności, czyli od 26 czerwca, do dnia zapłaty włącznie. Kwota opłaty prolongacyjnej w takiej sytuacji nie podlega wpłacie. Pozostałe dwie raty należy zapłacić w wyznaczonych decyzją ratalną terminach.

• art. 49 § 1 i 2, art. 57 § 1 i 2, art. 67a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 195, poz. 1414

Agnieszka Dziekan-Arasimowicz

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK