| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak ustalić koszt poniesiony i dzień zapłaty

Jak ustalić koszt poniesiony i dzień zapłaty

Podatnicy, którzy otrzymują faktury na kwoty opiewające w walucie obcej, mają wątpliwości, czy dla obliczenia różnic kursowych przyjąć kurs waluty obcej z dnia poprzedzającego dzień fizycznego otrzymania faktury, czy też z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Dla obliczenia różnic kursowych w tym przypadku ustalić należy średni kurs euro ogłoszony przez NBP. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT przez kurs średni NBP, o którym mowa w ust. 2 i 3, rozumie się kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu. Spółka w celu ustalenia wysokości różnic kursowych z tytułu tej transakcji musi ustalić kurs średni euro w stosunku do złotego ogłoszony przez NBP 27 października 2007 r. (3,65 zł/euro) oraz kurs faktycznie zastosowany w dniu zapłaty za towar (3,70 zł = euro). (10 000 euro x 3,65 zł/euro) - (10 000 euro x 3,70 zł/euro) = 36 500 zł - 37 000 zł = - 500 zł. Powstała ujemna różnica kursowa, która w listopadzie zwiększy koszty uzyskania przychodu spółki.

Ważne!

Różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest odpowiednio wyższa lub niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia

EWA BŁASZCZAK, RAFAŁ KŁAGISZ, MAGDALENA MAJEWSKA

Podstawa prawna

Art. 15 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

reklama

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Cymerman

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »