| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Podatek liniowy pozbawia prawa do większości ulg podatkowych

Podatek liniowy pozbawia prawa do większości ulg podatkowych

Przedsiębiorcy, którzy wybrali 19-proc. jednolitą stawkę, nie mogą korzystać z ulg podatkowych z wyjątkiem możliwości odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne oraz odliczenia od podatku składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (maksymalnie 7,75 proc. podstawy wymiaru składki).

Jeden procent można przekazać tylko organizacjom pożytku publicznego.

Wykaz organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na 30 listopada roku podatkowego ogłasza w obwieszczeniu w Monitorze Polskim, w terminie do końca roku podatkowego, minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości. W wykazie tym nie mogą być uwzględnione organizacje prowadzące działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.

ORGANIZACJE POŻYTKU PUBLICZNEGO

Status organizacji pożytku publicznego otrzymują instytucje, które m.in. niosą pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, prowadzą działalność charytatywną, podtrzymują tradycje narodowe, wspierają rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, pomagają chronić i promować zdrowie, prowadzą działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Organizacje takie muszą również spełnić dodatkowe wymagania dotyczące jawności i standardów swojego działania).

Ważne!

Począwszy od zeznania podatkowego składanego za 2007 rok przekazywanie 1 proc. podatku należnego jest uregulowane w przepisach art. 45 ust. 5c-5g ustawy o PIT, a zmniejszenie należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostało uregulowane w art. 21 ust. 3a-3d ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

KRYSTYNA GÓRCZAK

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK