REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek liniowy pozbawia prawa do większości ulg podatkowych

Krystyna Górczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy wybrali 19-proc. jednolitą stawkę, nie mogą korzystać z ulg podatkowych z wyjątkiem możliwości odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne oraz odliczenia od podatku składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (maksymalnie 7,75 proc. podstawy wymiaru składki).

Podatek liniowy pozbawia prawa do ulgi na darowizny, internetowej czy odliczeń rehabilitacyjnych. Co ważne nie pozwala również na skorzystanie z ulgi prorodzinnej, która w 2008 roku wyniesie 1173,70 zł na każde dziecko. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie przewidują pomniejszenie o ulgę prorodzinną wyłącznie podatku dochodowego obliczanego na zasadach ogólnych, czyli według progresywnej skali podatkowej, ze stawkami 19, 30 i 40 proc. Preferencji nie można zatem uwzględnić przy obliczaniu podatku rozliczanego na uproszczonych zasadach, czyli według 19-proc. stawki liniowej, ryczałtem ewidencjonowanym czy w formie karty podatkowej.

REKLAMA

Dla kogo ulga na dzieci

REKLAMA

Nie znaczy to jednak, że wybór preferencyjnych zasad rozliczeń w każdym przypadku pozbawia rodzinę prawa do skorzystania z odliczenia. Ulgę na dzieci mogą wykorzystać osoby uzyskujące przychody z różnych źródeł. Chodzi o sytuację, w której oprócz dochodów opodatkowanych na zasadach uproszczonych podatnicy uzyskują również dochody podlegające rozliczeniu według skali progresywnej. Niemniej w przypadku osób korzystających z samozatrudnienia, skorzystanie z tej ulgi może okazać się zupełnie niemożliwe.

To kolejny powód, dla którego warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście wybór stawki liniowej jest opłacalny. Podatnik z dwójką czy trójką dzieci może korzystając z opodatkowania według skali podatkowej po uwzględnieniu ulgi w ogóle nie zapłacić podatku. W przypadku stawki liniowej podatek zaś zapłacić będzie musiał, bez względu na liczbę dzieci.

Jeden procent

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W rozliczeniu podatkowym za 2008 rok podatnicy płacący liniowy PIT będą jednak mogli 1 proc. podatku przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wszystko wskazuje na to, że będzie to odbywało się na takich samych zasadach, jak w rozliczeniu za 2007 rok.

W rozliczeniu za 2008 rok, podobnie jak rok wcześniej, podatnik nie będzie samodzielnie dokonywał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, lecz na jego wniosek załączony do zeznania podatkowego PIT-36L (zeznanie składane przez podatników podatku liniowego), wpłaty dokona właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego. Naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika, będzie przekazywał na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Jeden procent można przekazać tylko organizacjom pożytku publicznego.

Wykaz organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na 30 listopada roku podatkowego ogłasza w obwieszczeniu w Monitorze Polskim, w terminie do końca roku podatkowego, minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości. W wykazie tym nie mogą być uwzględnione organizacje prowadzące działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.

ORGANIZACJE POŻYTKU PUBLICZNEGO

Status organizacji pożytku publicznego otrzymują instytucje, które m.in. niosą pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, prowadzą działalność charytatywną, podtrzymują tradycje narodowe, wspierają rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, pomagają chronić i promować zdrowie, prowadzą działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Organizacje takie muszą również spełnić dodatkowe wymagania dotyczące jawności i standardów swojego działania).

Ważne!

Począwszy od zeznania podatkowego składanego za 2007 rok przekazywanie 1 proc. podatku należnego jest uregulowane w przepisach art. 45 ust. 5c-5g ustawy o PIT, a zmniejszenie należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostało uregulowane w art. 21 ust. 3a-3d ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

KRYSTYNA GÓRCZAK

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA