| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jaką dokumentację pracodawcy powinni przygotować do rozliczenia rocznego

Jaką dokumentację pracodawcy powinni przygotować do rozliczenia rocznego

Pracodawcy przygotowujący się do rozliczenia rocznego powinni już dziś zgromadzić dokumentację dotyczącą firmy i zatrudnianych pracowników. Do końca lutego 2008 r. trzeba sporządzić informacje PIT-11 dla pracowników. Uchybienie obowiązkom i terminom może skutkować nałożeniem na płatnika kary.


Spółka deleguje swoich pracowników do realizacji projektów za granicę, głównie do Niemiec i Austrii. Czy po zapłaceniu podatku za granicą spółka jako płatnik powinna odzyskać z urzędu skarbowego zapłacony w Polsce podatek (poprzez potrącenie z bieżących zaliczek na PIT), aby móc zwrócić go pracownikowi?

Nie

Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej są zobowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy. Swego rodzaju pośrednictwo płatnika w rozliczeniach pomiędzy podatnikiem a Skarbem Państwa polega wyłącznie na przekazywaniu podatku we właściwej wysokości. Przepisy nie upoważniają płatnika do przekazywania ewentualnych nadpłat podatku podatnikowi, od którego pobrał ten podatek. Rolą płatnika nie jest więc pośredniczenie we wszelkich rozliczeniach pomiędzy podatnikiem a fiskusem, lecz jedynie w zakresie, w jakim upoważniają go do tego przepisy. W związku z tym spółka nie może odzyskać z urzędu skarbowego zapłaconego w Polsce podatku, aby zwrócić go pracownikowi.

Podstawa prawna

• Art. 31 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy płatnik może stosować do pracowników mieszkających poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, zwiększone koszty uzyskania przychodu w sytuacji, gdy zwrot kosztów dojazdu pracowników jest zaliczany do przychodów ze stosunku pracy?

Tak

Pracownikowi przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodu w formie zryczałtowanej, z tytułu m.in. stosunku pracy, jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki:

miejsce zamieszkania pracownika (bez względu na stały lub czasowy charakter) znajduje się poza miejscowością, w której jest zakład pracy;

• pracownik nie otrzymuje dodatku za rozłąkę;

• pracownik nie otrzymuje od swojego pracodawcy zwrotu kosztów dojazdu do pracy, z wyjątkiem jednak sytuacji, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu.

Warunkiem koniecznym do zastosowania przez płatnika podwyższonych kosztów uzyskania przychodu jest złożenie przez pracownika oświadczenia o istnieniu sytuacji uzasadniającej podwyższenie kosztów. Niezłożenie takiego oświadczenia skutkuje brakiem możliwości naliczenia przez płatnika podwyższonych kosztów.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »