| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy wydatki na obsługę prawną są kosztem

Kiedy wydatki na obsługę prawną są kosztem

Nasza spółka zawarła umowę z kancelarią radcy prawnego na obsługę prawną. Czy tego typu wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu? W którym momencie stanowią koszt uzyskania przychodu?

Należy jednak pamiętać, że aby możliwe było zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków na usługi, muszą Państwo być w stanie udokumentować, że usługi zostały faktycznie wykonane.

Podstawową dokumentację stanowią umowy, faktury i specyfikacje do faktur. Na podstawie moich doświadczeń zalecam, aby taka dokumentacja została uzupełniona o dokumenty bezpośrednio i pośrednio związane ze świadczeniem usług, np. korespondencją handlową (faksową, e-mailową). Celem posiadania takiego rodzaju dokumentacji jest wskazanie przedmiotu transakcji (wykonanych usług), relacji pomiędzy wydatkami na usługi a przychodami oraz potwierdzenie, że transakcja była faktycznie wykonana. Często zdarzają się sytuacje, że organy podatkowe na potwierdzenie wykonania usług żądają dostarczenia dowodów poniesienia wydatków, przede wszystkim w postaci pisemnych opinii czy porad prawnych. Celem takiego żądania jest potwierdzenie, że wydatek został faktycznie poniesiony, i to w celu osiągnięcia przychodu. W przypadku braku wskazanych dokumentów lub ich nieprzedstawienia istnieje duże prawdopodobieństwo, iż organy podatkowe będą starały się zakwestionować przedmiotowe wydatki.

• art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »