| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > W jakiej wysokości i kiedy zapłacić zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego

W jakiej wysokości i kiedy zapłacić zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego

Zaliczki na podatki dochodowe za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego płacone są w innym terminie i ustalane w odmienny sposób. Ponieważ zbliża się 20 grudnia, będący terminem zapłaty tych zaliczek, warto przypomnieć sobie, jak ustalić wysokość tej zaliczki.


Podatnicy podatku dochodowego płacą zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20. dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego.

Podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, są zobowiązani do zapłaty do 20 grudnia zaliczki na podatek w podwójnej wysokości zaliczki za listopad (art. 25 ust. 1a updop i art. 44 ust. 6 updof). Zatem zaliczkę za grudzień 2007 r. należy zapłacić do 20 grudnia br., czyli w terminie wpłaty zaliczki za listopad i w wysokości zaliczki za listopad.

WAŻNE!

Zaliczka za grudzień 2007 r. musi być zapłacona łącznie z zaliczką za listopad do 20 grudnia br., czyli w terminie wpłaty zaliczki za listopad i w wysokości zaliczki za listopad.

Warto także pamiętać, że opłacenie zaliczki za grudzień w wysokości zaliczki należnej za listopad oznacza, że nie ma obowiązku wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy 20 stycznia.

Wpłacający zaliczki na podatek w sposób uproszczony uiszczają zaliczki co miesiąc, a za grudzień - w wysokości zaliczki za listopad do 20 grudnia. Przypomnijmy, że podatnicy tacy płacą zaliczki w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu nie wykazali podatku należnego, to przy ustalaniu zaliczki należy brać pod uwagę zeznanie złożone w roku poprzedzającym poprzedni rok podatkowy (zatem jeżeli w zeznaniu za 2006 r. nie wykazano dochodu, zaliczkę ustala się na podstawie zeznania za 2005 r.).

PRZYKŁAD

Spółka z o.o., której rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, w 2007 r. wpłaca zaliczki w uproszczonej formie. Podstawą ustalenia zaliczki będzie zeznanie roczne złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, a więc 2006 r., w którym zostało złożone zeznanie za 2005 r. Podstawę ustalenia dla spółki wysokości zaliczek stanowi dochód wykazany za 2005 r. W tym przypadku dochód wyniósł 1 200 000 zł.

Ponieważ zaliczką jest 1/12 kwoty stanowiącej iloczyn stawki podatku obowiązującej w roku podatkowym, w którym wpłacana jest zaliczka, i kwoty będącej ilorazem kwoty podatku należnego wynikającego z tego zeznania oraz stawki podatku obowiązującej w roku podatkowym, za który składane jest zeznanie, wyliczenie wygląda następująco:

1 200 000 zł - dochód osiągnięty w 2005 r.

19% - stawka podatku w 2005 r.

19% - stawka podatku obowiązująca w roku, za który składane jest zeznanie,

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK