| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Po zakończeniu roku trzeba dokonać korekty

Po zakończeniu roku trzeba dokonać korekty

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, powinien on dokonać korekty podatku odliczonego.

Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. Ta zasada zawarta jest w art. 91 ust. 3 ustawy o VAT.

MOŻNA ZŁOŻYĆ KOREKTY DEKLARACJI VAT-7

Skoro jednostka w 2006 roku poniosła wydatki inwestycyjne związane z budową budynku i nie dokonała odliczenia podatku wynikającego z faktur zakupu towarów i usług służących tej inwestycji, to na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług może złożyć korekty deklaracji VAT-7, w których dokona częściowego odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktycznej proporcji ustalonej dla zakończonego roku podatkowego - 2006 r.

Dopiero po zakończeniu inwestycji i oddaniu budynku do użytkowania jednostka będzie zobowiązana do dokonywania 10-letniej korekty kwoty podatku naliczonego.

Wyjaśnienia Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, nr DVII/443-96-16/07, z 23 lipca 2007 r.

WNIESIENIE APORTU DO SPÓŁKI KAPITAŁOWEJ

Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej, obowiązanej do dokonywania korekty podatku naliczonego odliczonego w związku z nabyciem towarów i usług, skutkuje obowiązkiem dokonania przez spółkę kapitałową, do której wnoszony jest aport, korekty podatku naliczonego, dotyczącej towarów i usług będących przedmiotem wkładu, z uwzględnieniem proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), ustalonej na podstawie rzeczywistych obrotów przez wnoszącego aport na zasadach przewidzianych w art. 91 tej ustawy, za okres od początku roku, w którym dokonano aportu, do dnia jego wniesienia.

Wyjaśnienia Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, nr RO-XV/443/VAT-29/96/AM/07, z 12 kwietnia 2007 r.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 86, 90, 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK