| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

 Pierwszą grupą podatników, która może w 2008 r. korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, są ci drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność opodatkowaną VAT i którym dotychczas uprawnienie to przysługiwało.

Przykład

Spółka korzystająca ze zwolnienia podmiotowego z VAT prowadzi działalność handlową oraz jest właścicielem budynku mieszkalnego, w którym wynajmuje lokale zarówno na cele mieszkaniowe, jak i użytkowe. Roczny obrót za 2007 r. kształtował się następująco:

- z działalności handlowej - 32 000 zł,

- z wynajmu lokali na cele mieszkaniowe - 18 000 zł,

- z wynajmu lokali na cele użytkowe - 5000 zł.

Spółka osiągnęła łączny obrót w kwocie 55 000 zł.

Będzie mogła jednak nadal korzystać ze zwolnienia z VAT w 2008 r., ponieważ jej obrót z działalności opodatkowanej wyniósł tylko 37 000 zł (nie spowodował utraty prawa do zwolnienia z VAT w 2007 r.).

Ponadto rolnicy ryczałtowi prowadzący jednocześnie działalność gospodarczą, korzystający ze zwolnienia podmiotowego w VAT w zakresie tej działalności, do limitu obrotu nie wliczają również wartości sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez nich działalności rolniczej.

Z prawa do korzystania ze zwolnienia w VAT ze względu na wysokość obrotów drobni przedsiębiorcy mogą korzystać jednie w ograniczonym zakresie, ze względu na rodzaj wykonywanych czynności. Tak jak obecnie, również w przyszłym roku z prawa do zwolnienia podmiotowego wyłączona jest grupa przedsiębiorców, którzy:

• dokonują dostawy wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali oraz wyrobów akcyzowych (z wyjątkiem sprzedaży energii elektrycznej, perfum i wód toaletowych, kosmetyków upiększających do ust, oczu i twarzy, kosmetyków do manicure i pedicure, pudrów kosmetycznych i higienicznych, dezodorantów, preparatów do higieny intymnej, preparatów toaletowych dla zwierząt, kart do gry, cygar, cygaretek i papierosów z tytoniu, tytoniu do palenia, tabaki);

Listę wyrobów z metali szlachetnych oraz z udziałem tych metali, usług prawniczych, usług w zakresie doradztwa i usług jubilerskich, których dostawa (świadczenie) pozbawia możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT, określa załącznik do rozporządzenia w sprawie faktur;

• dokonują dostawy nowych środków transportu, terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;

• świadczą usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie;

• nie mają siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

Wykonywanie którejkolwiek z powyższych czynności skutkuje obowiązkiem opodatkowania jej i całej pozostałej sprzedaży od chwili rozpoczęcia ich wykonywania. Zwolnienia podmiotowego nie stosuje się również do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. W tym jednak przypadku opodatkowaniu podlegają tylko te czynności. W zakresie natomiast pozostałej działalności przedsiębiorcy przysługuje prawo wyboru zwolnienia podmiotowego w VAT na zasadach ogólnych.

• art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK