| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

 Pierwszą grupą podatników, która może w 2008 r. korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, są ci drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność opodatkowaną VAT i którym dotychczas uprawnienie to przysługiwało.

Przykład

Spółka korzystająca ze zwolnienia podmiotowego z VAT prowadzi działalność handlową oraz jest właścicielem budynku mieszkalnego, w którym wynajmuje lokale zarówno na cele mieszkaniowe, jak i użytkowe. Roczny obrót za 2007 r. kształtował się następująco:

- z działalności handlowej - 32 000 zł,

- z wynajmu lokali na cele mieszkaniowe - 18 000 zł,

- z wynajmu lokali na cele użytkowe - 5000 zł.

Spółka osiągnęła łączny obrót w kwocie 55 000 zł.

Będzie mogła jednak nadal korzystać ze zwolnienia z VAT w 2008 r., ponieważ jej obrót z działalności opodatkowanej wyniósł tylko 37 000 zł (nie spowodował utraty prawa do zwolnienia z VAT w 2007 r.).

Ponadto rolnicy ryczałtowi prowadzący jednocześnie działalność gospodarczą, korzystający ze zwolnienia podmiotowego w VAT w zakresie tej działalności, do limitu obrotu nie wliczają również wartości sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez nich działalności rolniczej.

Z prawa do korzystania ze zwolnienia w VAT ze względu na wysokość obrotów drobni przedsiębiorcy mogą korzystać jednie w ograniczonym zakresie, ze względu na rodzaj wykonywanych czynności. Tak jak obecnie, również w przyszłym roku z prawa do zwolnienia podmiotowego wyłączona jest grupa przedsiębiorców, którzy:

• dokonują dostawy wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali oraz wyrobów akcyzowych (z wyjątkiem sprzedaży energii elektrycznej, perfum i wód toaletowych, kosmetyków upiększających do ust, oczu i twarzy, kosmetyków do manicure i pedicure, pudrów kosmetycznych i higienicznych, dezodorantów, preparatów do higieny intymnej, preparatów toaletowych dla zwierząt, kart do gry, cygar, cygaretek i papierosów z tytoniu, tytoniu do palenia, tabaki);

Listę wyrobów z metali szlachetnych oraz z udziałem tych metali, usług prawniczych, usług w zakresie doradztwa i usług jubilerskich, których dostawa (świadczenie) pozbawia możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT, określa załącznik do rozporządzenia w sprawie faktur;

• dokonują dostawy nowych środków transportu, terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;

• świadczą usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie;

• nie mają siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

Wykonywanie którejkolwiek z powyższych czynności skutkuje obowiązkiem opodatkowania jej i całej pozostałej sprzedaży od chwili rozpoczęcia ich wykonywania. Zwolnienia podmiotowego nie stosuje się również do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. W tym jednak przypadku opodatkowaniu podlegają tylko te czynności. W zakresie natomiast pozostałej działalności przedsiębiorcy przysługuje prawo wyboru zwolnienia podmiotowego w VAT na zasadach ogólnych.

• art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK