| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

 Pierwszą grupą podatników, która może w 2008 r. korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, są ci drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność opodatkowaną VAT i którym dotychczas uprawnienie to przysługiwało.

Przykład

Załóżmy, że agencja nieruchomości rozpocznie prowadzenie działalności 10 lutego 2008 r.

Kwota limitu będzie stanowiła dla niej wartość:

L = (50 000 x 296) : 366 = 40 437 : 30 = 1348 zł

Trzecią grupą podatników uprawnionych do zwolnienia podmiotowego z VAT w 2008 r. są ci drobni przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT na skutek utraty prawa do zwolnienia lub rezygnacji z tego uprawnienia, ale spełniają warunki do ponownego wyboru zwolnienia ze względu na wysokość osiągniętych obrotów. W tym przypadku muszą być spełnione łącznie trzy warunki:

• musi upłynąć okres 3 lat od końca miesiąca, w którym utracili prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnowali (art. 113 ust. 11 ustawy o VAT),

• wartość ich sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 39 700 zł, ani w trakcie 2008 r. kwoty 50 000 zł, przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku (art. 113 ust. 11 ustawy o VAT),

• nie wykonują czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT (wymienionych w dalszej części).

Przykład

Spółka utraciła prawo do zwolnienia ze względu na przekroczenie kwoty limitu obrotu 20 sierpnia 2005 r. Ma prawo skorzystać z tego uprawnienia ponownie od września 2008 r., pod warunkiem że jej obrót netto za 2007 r. nie przekroczył kwoty 39 700 zł i za 2008 r. (liczony narastająco od 1 stycznia do 31 sierpnia 2008 r.) nie przekroczy wartości 50 000 zł, a spółka nie prowadzi działalności wyłączającej z prawa do zwolnienia.

Artykuł 113 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż do wyliczenia kwoty obrotu uprawniającej do zwolnienia nie wlicza się kwoty podatku, czyli przyjmuje się obrót netto. W zasadzie przepis ten ma zastosowanie do czynnych podatników VAT, którzy rozliczają VAT (na skutek utraty prawa do zwolnienia lub rezygnacji z tego prawa), ale zechcą w kolejnym roku skorzystać ze zwolnienia ze względu na uzyskiwanie niskich obrotów. Natomiast podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego w VAT dokonują sprzedaży bez naliczania kwoty VAT, zatem ich obrót netto (bez kwoty podatku) jest równoważny z obrotem brutto.

Do limitu obrotu nie wlicza się również: importu towarów, importu usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - ponieważ nie stanowią one obrotu w rozumieniu ustawy o VAT, a także odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych z podatku, oraz dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Dragon

Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz inżynier informatyki. Wieloletni pracownik Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Organizował spotkania i konferencje z zakresu prawa administracyjnego i samorządu terytorialnego. Jest także autorem szeregu publikacji poruszających m.in. zagadnienia prawa samorządowego, oświatowego oraz ochrony danych osobowych. Współwłaściciel firmy doradczej Lex in Tenebris sp. z o.o. sp. k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK