| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

 Pierwszą grupą podatników, która może w 2008 r. korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, są ci drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność opodatkowaną VAT i którym dotychczas uprawnienie to przysługiwało.

Przedstawiona zasada nie ma zastosowania do przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT na zasadach określonych przepisem § 9 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT. Dla tych podatników kwota limitu wyniesie również 50 000 zł.

Ze zwolnienia z VAT korzystać mogą w przyszłym roku również przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności opodatkowanej w trakcie 2008 r. Prawo do zwolnienia przysługuje im wówczas, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy proporcjonalnej kwoty limitu 50 000 zł do okresu prowadzonej przez nich sprzedaży w trakcie roku (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). W tym przypadku każdy przedsiębiorca musi wyliczyć odpowiednią (proporcjonalną) dla siebie kwotę limitu sam. Jej wysokość będzie zależała od okresu prowadzonej działalności. Przekroczenie tej kwoty spowoduje utratę prawa do zwolnienia w VAT.

Graniczną kwotę proporcjonalnego limitu obrotu należy wyliczyć według następującego wzoru:

L = 50 000 zł × B : C

gdzie:

L - to kwota limitu

B - to liczba dni prowadzenia sprzedaży, od momentu dokonania pierwszej sprzedaży do końca roku,

C - to liczba dni w roku podatkowym.

Liczba dni prowadzenia działalności liczy się od dnia, w którym nastąpiła pierwsza sprzedaż opodatkowana (nastąpiło uzyskanie pierwszego obrotu), a nie od dnia dokonania rejestracji.

Ważne!

Obliczając limit uprawniający do korzystania ze zwolnienia, należy liczyć liczbę dni prowadzenia działalności od dnia, w którym nastąpiła pierwsza sprzedaż opodatkowana (nastąpiło uzyskanie pierwszego obrotu), a nie od dnia dokonania rejestracji.

Należy też zauważyć, że 2008 r. jest rokiem przestępnym i ma 366 dni. Przepisy ustawy o VAT nie definiują na potrzeby tego podatku użytego w art. 113 sformułowania „rok podatkowy”. Stąd też należy odnieść się do regulacji Ordynacji podatkowej, która w art. 11 określa, iż za rok podatkowy należy rozumieć rok kalendarzowy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej. Przy wyliczaniu kwoty limitu należy zatem przyjąć liczbę dni faktyczną w danym roku, czyli dla 2008 r. jest to 366 dni. Dzienny limit zwolnienia z VAT będzie więc wynosił: 50 000 : 366 = 136,612 zł.

Przykład

Załóżmy, że przedsiębiorca rozpocznie wykonywanie sprzedaży 5 lutego 2008 r. Kwotę limitu w proporcji do okresu prowadzonej działalności wyliczy następująco:

L = (50 000 x 331) : 366 = 45 219 zł

Również w tym przypadku dla przedsiębiorców prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, zleceniobiorców oraz innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze, wynagradzanych prowizyjnie, przez wartość sprzedaży rozumieć należy 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzenia. Oznacza to, że powinni oni wyliczoną kwotę limitu proporcjonalnego podzielić następnie na 30.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK