| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

 Pierwszą grupą podatników, która może w 2008 r. korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, są ci drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność opodatkowaną VAT i którym dotychczas uprawnienie to przysługiwało.

Przedstawiona zasada nie ma zastosowania do przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT na zasadach określonych przepisem § 9 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT. Dla tych podatników kwota limitu wyniesie również 50 000 zł.

Ze zwolnienia z VAT korzystać mogą w przyszłym roku również przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności opodatkowanej w trakcie 2008 r. Prawo do zwolnienia przysługuje im wówczas, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy proporcjonalnej kwoty limitu 50 000 zł do okresu prowadzonej przez nich sprzedaży w trakcie roku (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). W tym przypadku każdy przedsiębiorca musi wyliczyć odpowiednią (proporcjonalną) dla siebie kwotę limitu sam. Jej wysokość będzie zależała od okresu prowadzonej działalności. Przekroczenie tej kwoty spowoduje utratę prawa do zwolnienia w VAT.

Graniczną kwotę proporcjonalnego limitu obrotu należy wyliczyć według następującego wzoru:

L = 50 000 zł × B : C

gdzie:

L - to kwota limitu

B - to liczba dni prowadzenia sprzedaży, od momentu dokonania pierwszej sprzedaży do końca roku,

C - to liczba dni w roku podatkowym.

Liczba dni prowadzenia działalności liczy się od dnia, w którym nastąpiła pierwsza sprzedaż opodatkowana (nastąpiło uzyskanie pierwszego obrotu), a nie od dnia dokonania rejestracji.

Ważne!

Obliczając limit uprawniający do korzystania ze zwolnienia, należy liczyć liczbę dni prowadzenia działalności od dnia, w którym nastąpiła pierwsza sprzedaż opodatkowana (nastąpiło uzyskanie pierwszego obrotu), a nie od dnia dokonania rejestracji.

Należy też zauważyć, że 2008 r. jest rokiem przestępnym i ma 366 dni. Przepisy ustawy o VAT nie definiują na potrzeby tego podatku użytego w art. 113 sformułowania „rok podatkowy”. Stąd też należy odnieść się do regulacji Ordynacji podatkowej, która w art. 11 określa, iż za rok podatkowy należy rozumieć rok kalendarzowy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej. Przy wyliczaniu kwoty limitu należy zatem przyjąć liczbę dni faktyczną w danym roku, czyli dla 2008 r. jest to 366 dni. Dzienny limit zwolnienia z VAT będzie więc wynosił: 50 000 : 366 = 136,612 zł.

Przykład

Załóżmy, że przedsiębiorca rozpocznie wykonywanie sprzedaży 5 lutego 2008 r. Kwotę limitu w proporcji do okresu prowadzonej działalności wyliczy następująco:

L = (50 000 x 331) : 366 = 45 219 zł

Również w tym przypadku dla przedsiębiorców prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, zleceniobiorców oraz innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze, wynagradzanych prowizyjnie, przez wartość sprzedaży rozumieć należy 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzenia. Oznacza to, że powinni oni wyliczoną kwotę limitu proporcjonalnego podzielić następnie na 30.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK