| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wydatki na polisę są kosztem limitowanym

Wydatki na polisę są kosztem limitowanym

Obowiązujące przepisy ograniczają możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na opłacenie składki ubezpieczeniowej samochodu osobowego, którego wartość przekracza równowartość 20 tys. euro.

Odrębne zasady dotyczą jedynie przypadków, gdy podatnik korzystał ze ściśle określonych w ustawie o PIT zwolnień podatkowych, które jednak w tym przypadku pozostają poza kręgiem naszych zainteresowań.

Z ustawy o PIT wynika ponadto, że opłaty ustalone w umowie leasingu stanowią koszt uzyskania przychodu korzystającego, jeżeli finansujący w dniu zawarcia mowy leasingu nie korzystał ze zwolnień w podatku dochodowym, przysługujących na podstawie przepisów wymienionych w tym artykule.

W związku z tym, jeżeli spełnione zostały wymienione wcześniej warunki dotyczące umowy leasingu, korzystający może ująć w kosztach opłaty ustalone w umowie leasingu, w tym opłaty inicjalne (czynsz inicjalny oraz opłata manipulacyjna). Odrębną kwestią pozostaje natomiast możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na ubezpieczenie takiego samochodu.

Ustawa o PIT przewiduje, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wydatków wyraźnie wymienionych w ustawie jako niestanowiące kosztów. Katalog takich wydatków zawiera art. 23 ustawy o PIT.

I to właśnie te ostatnie przepisy przewidują, że do kosztów podatkowych nie zalicza się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 tys. euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Trzeba pamiętać, że potrzebny do przeliczenia kurs brany jest z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia, a nie zakupu czy też podpisania umowy leasingu operacyjnego. Również brana pod uwagę wartość samochodu jest wartością ustaloną dla celów ubezpieczenia i może odbiegać od wartości wynikającej z umowy zakupu czy leasingu.

Należy podkreślić, że ograniczenie to dotyczy wszystkich samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej, bez względu na to, czy stanowi on środek trwały, przedmiot leasingu, przedmiot innej umowy cywilnoprawnej czy też prywatną własność podatnika. Przepis ma zatem zastosowanie zarówno w przypadku samochodów stanowiących własność podatnika, jak i używanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego.

WAŻNE!

Do kosztów nie zalicza się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 tys. euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia

EWA CIECHANOWSKA

ewa.ciechanowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 5a pkt 19, art. 22 ust. 1, 23 ust. 1 pkt 47 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Załącznik nr 9 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK