| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie dane powinna zawierać faktura, gdy podatnik prowadzi jednoosobową działalność

Jakie dane powinna zawierać faktura, gdy podatnik prowadzi jednoosobową działalność

Prowadzę działalność jednoosobową na swoje nazwisko. Oprócz tego moja firma posiada nazwę. Jakie informacje powinna zawierać wystawiana przeze mnie faktura? Czy posługiwanie się samą nazwą jest prawidłowe? Czy nabywca może odliczać VAT z takiej faktury? Jeśli nie, to czy można poprawiać taki błąd na fakturze za pomocą noty korygującej?

Pyta Pan również o możliwość odliczenia VAT z faktury, na której wpisano tylko nazwę firmy sprzedawcy lub nabywcy. Należy w tym przypadku odwołać się do treści art. 88 ust. 3a ustawy o VAT. Ustawodawca określił w nim przypadki, w których faktury i faktury korygujące nie dają prawa do odliczenia zawartego w nich podatku naliczonego. Określone w tym przepisie wyłączenia są przede wszystkim związane z zasadniczymi nieprawidłowościami tych dokumentów, a ich celem jest zapobieganie nadużyciom. Wpisanie niepełnych danych nabywcy nie jest podstawą, aby uznać, że faktura nie daje podstaw do odliczenia VAT. Dlatego należy uznać, że faktura nabycia wystawiona z nazwą firmy sprzedawcy lub nabywcy, pomimo że jest dotknięta wadliwością formalną, może stanowić podstawę do rozliczenia podatku naliczonego w niej zawartego. Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe.

„Otrzymywane przez Pana faktury dokumentujące zakupy towarów i usług w oznaczeniu nabywcy zawierają nazwę firmy, pod którą prowadzona jest działalność gospodarcza, a także Pana NIP. Stwierdzić więc należy, iż faktury wystawione w ten sposób spełniają podstawowe wymogi dotyczące faktur, o których mowa w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT. Wskazanie nazwy firmy, jak i numeru NIP pozwala bez jakiejkolwiek wątpliwości zidentyfikować kupującego” (pismo z 21 kwietnia 2006 r. nr PV/443-11/06 Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu).

Również gdy na fakturze zamieszczono tylko imię i nazwisko oraz adres zamieszkania podatnika z pominięciem nazwy firmy i adresu siedziby firmy, w przypadku gdy działalność prowadzona jest indywidualnie na własne nazwisko, to taka faktura stanowi podstawę do odliczenia VAT, jeżeli nie zaistniały przesłanki wymienione w katalogu przypadków ograniczających możliwość odliczenia i zwrotu VAT.

• art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

• § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu przechowywania listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr , 102 poz. 860

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK