REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć działalność gospodarczą prowadzoną przez niemieckiego przedsiębiorcę w Polsce

Krzysztof Rustecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak obcokrajowiec powinien się rozliczać z urzędem skarbowym i ZUS w Polsce? Ma założoną firmę w Niemczech i tam opłaca składki ubezpieczeniowe oraz podatki. Planuje otworzenie filii świadczącej usługi krawieckie w Polsce i zatrudnienie pracowników. W Polsce będzie kupował materiały i szył odzież, ale sprzedawał w Niemczech.

RADA

REKLAMA

Osoba mające miejsce zamieszkania w Niemczech może zarejestrować również indywidualną działalność gospodarczą w Polsce. Od dochodów z tej działalności będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. Natomiast skoro osoba ta podlega ubezpieczeniu w Niemczech ze względu na prowadzoną tam działalność, nie będzie podlegała ubezpieczeniu społecznemu w Polsce.

UZASADNIENIE

Osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Niemczech może zarejestrować i prowadzić indywidualną działalność gospodarczą w Polsce. Wynika to z art. 13 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którym osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

Zgodnie z art. 7a ust. 1a pkt 2 ustawy - Prawo działalności gospodarczej dla zachowujących miejsce stałego pobytu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej podejmujących działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej właściwość miejscową gminy dla celów ewidencyjnych określa się według głównego miejsca wykonywania tej działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. A zatem działalność gospodarcza w Polsce osoby mającej miejsce zamieszkania w Niemczech powinna być zarejestrowana w urzędzie gminy, na terytorium której będzie ona wykonywana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W urzędzie skarbowym przedsiębiorca z Niemiec powinien uzyskać numer identyfikacji podatkowej. Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników osoby fizyczne, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej (NIP). Zgodnie zaś art. 3 ust. 2a updof osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się m.in. dochody (przychody) z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 3 ust. 2b pkt 3 updof).

W rozumieniu umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku przedsiębiorca z Niemiec w związku z prowadzoną w Polsce działalnością będzie posiadał zakład. Zyski tego zakładu będą opodatkowane w Polsce (art. 7 ust. 1 ww. umowy). Należy jednak pamiętać, że temu zakładowi przypisuje się takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem (art. 7 ust. 2 ww. umowy).

W związku z przemieszczeniem wytworzonych w Polsce towarów (odzieży) do Niemiec będzie miała miejsce wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Na podstawie bowiem art. 13 ust. 3 ustawy o VAT za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, lub na jego rzecz, towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego. Stąd na fakturach z tytułu tej dostawy przychody powinny być wykazywane w takiej wysokości, jakie by wykazywały podmioty niezależne.

Przedsiębiorca niemiecki prowadzący w Polsce działalność gospodarczą będzie obowiązany wpłacać zaliczki na podatek dochodowy i rozliczać dochody z tej działalności w Polsce. Z uwagi na to, że jak wspomniano wcześniej przedsiębiorca niemiecki będzie przemieszczał towary (odzież) z Polski do Niemiec, to powinien również zarejestrować się w Polsce jako podatnik VAT-UE (art. 97 ust. 1 ustawy o VAT). Organem podatkowym właściwym dla rozliczenia VAT będzie naczelnik urzędu skarbowego, na terytorium którego będzie prowadzona działalność gospodarcza.

Kwestie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne reguluje Rozporządzenie Rady (EWG) Nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie. Na podstawie art. 13 ust. 2 lit. b) tego rozporządzenia osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium jednego państwa członkowskiego podlega ustawodawstwu tego państwa, nawet jeżeli zamieszkuje na terytorium innego państwa członkowskiego. Zgodnie jednak z art. 14a ust. 2 tego rozporządzenia osoba zwykle prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium dwóch lub więcej państw członkowskich podlega ustawodawstwu państwa członkowskiego, na terytorium którego zamieszkuje, jeżeli wykonuje jakąkolwiek część swojej działalności na terytorium tego państwa. A zatem jeżeli osoba zamieszkująca w Niemczech prowadzi działalność gospodarczą w Polsce i w Niemczech, to ubezpieczeniom społecznym podlega w Niemczech. Należy jednak złożyć do właściwego oddziału ZUS ze względu na prowadzenie działalności formularz E-101 i dokumenty potwierdzające ubezpieczenie w Niemczech.

• art. 7 ust. 1 i ust. 2 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku - Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90

• art. 3 ust. 2a i ust. 2b pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

• art. 2 ust. 1, art. 4 pkt 3 lit. a) ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808

• § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 30 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych - Dz.U. z 2005 r. Nr 165 poz.1371; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 266, poz. 2235

• art. 13 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 120, poz. 818

• art. 7a ust. 1a pkt 2 ustawy z 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej - Dz.U. z 1999 r. Nr 101, poz. 1178; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 144, poz. 1043

• art. 3 ust. 1, art. 13 ust. 3, art. 97 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199

• art. 13 ust 2 lit. b), art. 14 ust. 2 Rozporządzenia Rady (EWG) Nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz.U.UE.L.97.28.1/1, Dz.U.UE-sp.05-3-3)

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA