| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie skutki w podatkach dochodowych ma skorzystanie przez przedsiębiorcę z kaucji

Jakie skutki w podatkach dochodowych ma skorzystanie przez przedsiębiorcę z kaucji

Przedsiębiorcy często korzystają z kaucji na zabezpieczenie roszczeń. Wielu podatników zwraca się jednak z pytaniami, jakie skutki w podatkach dochodowych wywołuje skorzystanie z kaucji?


Kaucja ma zwrotny charakter. Jest zwracana dłużnikowi, jeśli prawidłowo spełnił on swoje świadczenie. Mamy zatem w przypadku kaucji do czynienia ze świadczeniem ograniczonym w czasie. W majątku beneficjenta z jednej strony pojawia się określona kwota pieniężna, jednocześnie jednak powinien on uwzględnić fakt, że zwróci ją, jeżeli zobowiązany prawidłowo wypełni postanowienia umowy. Nie dochodzi zatem do przysporzenia w majątku uprawnionego. W orzecznictwie ugruntowane jest stanowisko, że o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje jego definitywny charakter w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa danego podmiotu.

Przypomnę, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 maja 1998 r. (SA/Sz 1305/97) stwierdził m.in., że o tym, czy kaucja stanowi przychód, decyduje nie brak jej w katalogu wartości niezaliczonych przez ustawę z 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów (art. 12 ust. 4), ale to, czy jest ona wartością przez podatnika otrzymaną w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1. Otrzymanymi pieniędzmi lub wartościami pieniężnymi są w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy tylko takie wartości, które powiększają aktywa majątkowe podatnika, a więc takie, którymi może on rozporządzać jak własnymi. Skoro kaucja nie może być uznana za wartość „otrzymaną” w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - nie może być uznana za przychód.

Należy stwierdzić, że kwota kaucji stanie się dla wierzyciela przychodem dopiero wówczas, gdy zgodnie z umową, zaspokoi on swoje roszczenia z kaucji. W doktrynie ugruntowane jest stanowisko, że w takim przypadku kaucja pełni rolę kary umownej. Momentem powstania przychodu będzie dzień, w którym kaucja stała się kwotą należną, tzn. dzień wystąpienia okoliczności, które uprawniają wierzyciela do zaspokojenia się z kaucji (przypomnę, że zwrócono na to uwagę w Gazecie Prawnej nr 38/2007).

Podatnik, na którym ciąży obowiązek wypłaty kaucji, nie będzie mógł zaliczyć jej wartości do kosztów podatkowych. Argumenty przemawiające za takim stanowiskiem są zbieżne z tymi, które dotyczą nieuznania kaucji za przychód podatkowy. Może się jednak okazać, że również w sytuacji, gdy uprawniony zaspokoi się z kwoty kaucji na skutek niewykonania zobowiązania przez dłużnika, dłużnik nie będzie mógł zaliczyć kwoty kaucji do kosztów podatkowych. Wynika to z faktu, iż zaspokojenie się z kaucji powinno być traktowane tak samo jak zapłata kary umownej. Przepisy ustaw podatkowych wykluczają w niektórych sytuacjach możliwość zaliczenia kary umownej do kosztów uzyskania przychodów. Dzieje się tak m.in. w przypadku, gdy kara umowna płacona jest z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót lub usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

ANDRZEJ DĘBIEC

partner Kancelaria Lovells

 

(KT)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

• Art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK