| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można opodatkować ryczałtem działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi

Czy można opodatkować ryczałtem działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Mój mąż również prowadzi działalność gospodarczą, ale w innym zakresie. Czy w takiej sytuacji mogę opodatkować uzyskiwane przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej?


RADA

 


Rozpoczynając działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi, może Pani korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Decydując się na tę formę opodatkowania, powinna Pani złożyć w tej sprawie pisemne oświadczenie. Działalność tę można również opodatkować kartą podatkową.


UZASADNIENIE


Podatnicy rozpoczynający pozarolniczą działalność gospodarczą co do zasady są opodatkowani na zasadach ogólnych określonych w art. 27 updof. Mogą oni jednak skorzystać z form opodatkowania przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym osiąganym przez osoby fizyczne. Do form tych należą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej, jeżeli spełniają wymagane warunki i złożą oświadczenie w tej sprawie.


W praktyce oznacza to, że spełniając określone warunki, podatnik rozpoczynający prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej może skorzystać z opodatkowania tej działalności w trzech formach: na zasadach ogólnych, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową.


Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym określono przypadki, w których nie stosuje się opodatkowania w tej formie. Wyłączenie to ma zastosowanie m.in. do podatników:

- opłacających podatek w formie karty podatkowej,

- korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia z podatku dochodowego,

- osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

  - prowadzenia aptek,

  - działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),

  - działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

  - prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11 uzpd,

  - świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do uzd,

  - działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,

- wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »