| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można opodatkować ryczałtem działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi

Czy można opodatkować ryczałtem działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Mój mąż również prowadzi działalność gospodarczą, ale w innym zakresie. Czy w takiej sytuacji mogę opodatkować uzyskiwane przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej?

Należy jednak pamiętać, że aby móc skorzystać z tej formy opodatkowania, należy spełnić warunki określone w art. 25 ust. 1 uzpd. Znalazły się wśród nich:

- złożenie wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie,

- zgłoszenie we wniosku prowadzenia działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli dotyczącej miesięcznych stawek podatku dochodowego płaconego w formie karty podatkowej,

- niekorzystanie przy prowadzeniu działalności z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,

- nieprowadzenie poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23 uzpd innej pozarolniczej działalności w tym samym zakresie,

- nieprowadzenie przez małżonka podatnika działalności w tym samym zakresie,

- niewytwarzanie wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,

- nieprowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej zgłoszonej we wniosku poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


W związku z tym, jeżeli będzie Pani prowadziła działalność usługową w zakresie handlu artykułami spożywczymi (żywnością, napojami), z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, to będzie Pani miała również możliwość skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej.


- art. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

- art. 6 ust. 1 i 4, art. 8 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 2, art. 25 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588


Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »