| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można opodatkować ryczałtem działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi

Czy można opodatkować ryczałtem działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Mój mąż również prowadzi działalność gospodarczą, ale w innym zakresie. Czy w takiej sytuacji mogę opodatkować uzyskiwane przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej?


Z powyższego wynika, że wśród przypadków wyłączających opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie znalazło się prowadzenie przez podatników działalności w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Oznacza to, że uzyskując przychody z tego rodzaju działalności usługowej, może Pani korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Działalność ta będzie opodatkowana ryczałtem w wysokości 3%.


Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 11 września 2006 r. nr PDF/415-21/06 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku, odpowiadając na pytanie podatnika odnośnie do stawki ryczałtu dla działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży detalicznej żywności, napojów, wyrobów tytoniowych oraz zakupie surowych kurczaków, które są następnie pieczone na rożnie i sprzedawane, stwierdził, że:


W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) i b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, i z działalności usługowej w zakresie handlu wynosi 3%.


Decydując się na tę formę opodatkowania, powinna Pani złożyć w tej sprawie pisemne oświadczenie. Składa się je naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli rozpocznie Pani działalność gospodarczą jeszcze w trakcie tego roku podatkowego, to takie oświadczenie powinno się złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Podatnicy mogą opłacać w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w art. 14 updof, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.


W związku z planowanym przez Panią rozpoczęciem działalności w zakresie handlu artykułami spożywczymi może Pani również rozważyć jej opodatkowanie kartą podatkową.


Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 2 uzpd zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić m.in. podatnicy prowadzący działalność:

- usługową w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami, z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% - w warunkach określonych w części II tabeli dotyczącej miesięcznych stawek podatku dochodowego płaconego w formie karty podatkowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK