| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można opodatkować ryczałtem działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi

Czy można opodatkować ryczałtem działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Mój mąż również prowadzi działalność gospodarczą, ale w innym zakresie. Czy w takiej sytuacji mogę opodatkować uzyskiwane przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej?


Z powyższego wynika, że wśród przypadków wyłączających opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie znalazło się prowadzenie przez podatników działalności w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Oznacza to, że uzyskując przychody z tego rodzaju działalności usługowej, może Pani korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Działalność ta będzie opodatkowana ryczałtem w wysokości 3%.


Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 11 września 2006 r. nr PDF/415-21/06 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku, odpowiadając na pytanie podatnika odnośnie do stawki ryczałtu dla działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży detalicznej żywności, napojów, wyrobów tytoniowych oraz zakupie surowych kurczaków, które są następnie pieczone na rożnie i sprzedawane, stwierdził, że:


W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) i b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, i z działalności usługowej w zakresie handlu wynosi 3%.


Decydując się na tę formę opodatkowania, powinna Pani złożyć w tej sprawie pisemne oświadczenie. Składa się je naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli rozpocznie Pani działalność gospodarczą jeszcze w trakcie tego roku podatkowego, to takie oświadczenie powinno się złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Podatnicy mogą opłacać w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w art. 14 updof, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.


W związku z planowanym przez Panią rozpoczęciem działalności w zakresie handlu artykułami spożywczymi może Pani również rozważyć jej opodatkowanie kartą podatkową.


Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 2 uzpd zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić m.in. podatnicy prowadzący działalność:

- usługową w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami, z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% - w warunkach określonych w części II tabeli dotyczącej miesięcznych stawek podatku dochodowego płaconego w formie karty podatkowej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »