REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić wartość początkową kasy rejestrującej jako środka trwałego

Małgorzata Rymarz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W prowadzonej przez siebie restauracji podatnik zamierza zainstalować wkrótce trzy kasy rejestrujące, w tym jedną rezerwową. Cena każdego z urządzeń będzie przekraczała 3,5 tys. zł. Czy ulga w VAT związana z terminowym wprowadzeniem kas ma wpływ na przychód podatkowy? Jak ustalić wartość początkową kas dla celów amortyzacji?


REKLAMA

RADA


Ulga w VAT nie ma wpływu na ustalenie przychodu dla celów podatku dochodowego. Wartością początkową każdej z kas rejestrujących będzie jej cena nabycia, bez pomniejszania o kwotę udzielonej ulgi. Odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia tych urządzeń stanowią koszt podatkowy w pełnej wysokości.


UZASADNIENIE

REKLAMA


Obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących wprowadzają przepisy dotyczące podatku od towarów i usług. Stanowią one, że wydatki poniesione na zakup tych urządzeń są częściowo rekompensowane przez fiskusa. Podatnicy VAT mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania, w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2500 zł. Jeśli podatnik wykonuje wyłącznie czynności zwolnione z podatku lub jest podatnikiem zwolnionym z VAT, urząd skarbowy dokonuje zwrotu powyższej kwoty na rachunek bankowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Kwota ulgi, zarówno odliczonej od podatku VAT, jak i wypłaconej podatnikowi w pieniądzach, jest neutralna z punktu widzenia podatku dochodowego. W kwestii tej wypowiedziało się również Ministerstwo Finansów w piśmie z 23 grudnia 1997 r., nr: PO 3-MD-722-767-7259/97, w którym stwierdzono, że:


zastosowanie ulg (odliczeń części kwot wydatkowanych za zakup kas rejestrujących) w podatku od towarów i usług nie wpływa na wartości początkowe kas rejestrujących, od których dokonuje się dla celów podatku dochodowego odpisów amortyzacyjnych (...). Powyższe odliczenia od podatku należnego VAT nie będą również stanowiły przychodów dla celów podatku dochodowego.


Skoro wykorzystanie ulgi nie zmniejsza wartości początkowej kas rejestrujących, to w przypadku Czytelnika podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych będzie cena nabycia tych kas.

REKLAMA


W myśl art. 22g ust. 3 updof za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony, albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.


Ustalenie wartość początkowej równej cenie nabycia samo w sobie nie przesądza jeszcze o możliwości pełnego rozliczenia (w podatku dochodowym) wydatków na nabycie kas. Zgodnie bowiem z treścią art. 23 ust. 1 pkt 45 updof za koszt uzyskania przychodów nie uważa się:


odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.


Bliższa analiza zacytowanego powyżej przepisu, zwłaszcza w kontekście przepisów ustawy o VAT, prowadzi do wniosku, że nie stwarza on zagrożenia dla podatników instalujących kasy rejestrujące, ponieważ część kwoty wydatkowanej na zakup tych urządzeń jest odliczana nie od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, lecz od VAT należnego, a odliczenie to nie może być traktowane jako zwrot wydatków. Tego samego zdania jest Ministerstwo Finansów. W piśmie z 24 marca 1995 r., nr: PO 3-MD-722-197/95, stwierdzono że:


(...) postanowienia powołanego artykułu ustawy nie mają zatem zastosowania do odpisów amortyzacyjnych w związku z odliczeniami od podatku należnego VAT kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (...), ponieważ nie są to odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, nie jest to również zwrot poniesionych wydatków, jest to ulga w podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym w przypadku Czytelnika kosztem podatkowym są zatem odpisy amortyzacyjne dokonywane od całości wartości początkowej (ceny nabycia) każdej z kas rejestrujących.


- art. 22g ust. 3, art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793

- art. 111 ust. 1, 4 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Małgorzata Rymarz

konsultant w kancelarii doradztwa podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA