| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można płacić zaliczki kwartalne wyliczane według metody uproszczonej

Czy można płacić zaliczki kwartalne wyliczane według metody uproszczonej

Jestem małym podatnikiem. Obecnie opłacam kwartalnie zaliczki na podatek dochodowy. W 2008 r. chciałbym móc ustalać wysokość zaliczek metodą uproszczoną i jednocześnie utrzymać możliwość płacenia zaliczek w odstępach kwartalnych. Czy jest to możliwe?


Przykład

Mały podatnik wybrał na 2007 r. kwartalną metodę płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Analiza perspektyw rozwoju firmy pokazała, że w 2008 r. ma ona szansę podwoić zysk przed opodatkowaniem w stosunku do 2007 r. i wyniesie on co najmniej 400 000 zł. W terminie do 20 lutego 2008 r. przedsiębiorca złoży oświadczenie o rezygnacji z kwartalnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jednocześnie złoży oświadczenie o wyborze miesięcznych zaliczek uproszczonych na 2008 r. i lata następne. Wysokość zaliczek obliczy na podstawie dochodu za 2006 r., kiedy firma osiągnęła zysk przed opodatkowaniem na poziomie 45 000 zł. W konsekwencji przez 2008 r. podatnik będzie płacił zaliczki na podatek dochodowy obliczone od dochodu 45 000 zł, a podatek od szacowanego dochodu 400 000 zł dopłaci w rozliczeniu rocznym za 2008 r. (czyli najpóźniej dopiero z końcem kwietnia 2009 r.).


- art. 44 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793


Tomasz Król

konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »