| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów wydatki na pokrycie straty w innej spółce

Czy spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów wydatki na pokrycie straty w innej spółce

Spółka z o.o. jako komplementariusz spółki komandytowej posiadający 10% jej udziałów pokryła w całości stratę tej spółki. Czy pokryta strata będzie stanowiła dla spółki z o.o. koszt uzyskania przychodu?


RADA


Mimo że Państwa spółka jest zobowiązana do pokrycia całej straty spółki komandytowej, to do swoich kosztów będzie mogła zaliczyć jedynie część wydatków spółki komandytowej zakwalifikowanych jako koszt podatkowy według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - odpowiadających proporcji posiadanych udziałów.


UZASADNIENIE


Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 i 2 updop przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Niniejsze zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.


Odwołując się do przywołanych powyżej przepisów, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w piśmie z 14 czerwca 2007 r. nr PDI/4270-0010/07/KMA stwierdził, że:


(...) tylko w taki sposób podatnik podatku dochodowego od osób prawnych może uwzględnić w swoim rachunku podatkowym skutki posiadania udziałów m.in. w spółce komandytowej.


Mimo więc tego, iż Państwa spółka z o.o. zobowiązana jest zgodnie z umową jako komplementariusz do pokrycia całej straty spółki komandytowej, to do swoich kosztów uzyskania przychodów będzie mogła zaliczyć zgodnie z przywołanym powyżej art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jedynie część wydatków spółki komandytowej, zakwalifikowanych jako koszt podatkowy według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpowiadających proporcji posiadanych udziałów.


Przykład

Spółka z o.o. posiada 10% udziałów w spółce komandytowej. Spółka z o.o. jest komandytariuszem tej spółki komandytowej. W roku podatkowym spółka komandytowa uzyskała przychody w wysokości 200 000,00 zł oraz koszty uzyskania przychodu w kwocie 240 000,00 zł. W proporcji do posiadanego 10-proc. udziału przychodem spółki z o.o. z tytułu posiadanego udziału w spółce komandytowej będzie kwota 20 000 zł, a kosztem uzyskania przychodu kwota 24 000,00 zł.


- art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 165, poz. 1169


Tomasz Mikołajczyk

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »