| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Planujesz podjąć działalność gospodarczą poza terytorium Polski? Sprawdź stawki podatków obowiązujące w innych krajach Unii Europejskiej.

 

SŁOWACJA

CIT
Podlegają mu całkowicie światowe dochody słowackich rezydentów. Rezydenci innych krajów podlegają opodatkowaniu na Słowacji tylko od dochodów wygenerowanych w tym kraju. Stawka podatku dochodowego od osób prawnych na Słowacji wynosi 19 proc.

 

Do przychodów podatkowych nie zalicza się dywidend. Z kosztów dla celów podatkowych należy wyłączyć podatki zapłacone na rzecz innych podatników, kary i grzywny z wyjątkiem zapłaconych kar umownych, spisane należności (chyba że spełnione zostały określone warunki).

 

PIT
Rezydent podlega opodatkowaniu od całości ogólnoświatowych dochodów. Nierezydent - wyłącznie w odniesieniu do dochodów pochodzących ze źródeł słowackich. PIT ma charakter liniowy i wynosi 19 proc. Podstawa opodatkowania jest ustalana jako całkowity przychód ze stosunku pracy powiększony o uzyskane premie i przyznane świadczenia w naturze, a pomniejszony o odliczenia od podatku.

VAT
Stawka wynosi 19 proc. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą muszą zarejestrować się dla celów VAT, gdy obrót podatnika w ciągu 12 miesięcy przekroczy 1,5 mln SKK. Podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów nie podlegają obowiązkowi rejestracyjnemu do kwoty obrotów nieprzekraczającej 420 tys. SKK.

 

Urząd skarbowy zobowiązany jest do zarejestrowania podmiotu w ciągu 30 dni od złożenia dokumentów rejestracyjnych. W przypadku podmiotów zagranicznych czas oczekiwania na rejestrację jest skrócony do 7 dni.

 

 


SŁOWENIA

 

CIT
Rezydenci Słowenii podlegają temu podatkowi od wszystkich swoich dochodów. Rezydenci innych państw podlegają opodatkowaniu w Słowenii, jeśli prowadzą tam działalność za pośrednictwem zakładu. Dochody słoweńskich podatników są objęte 23-proc. stawką. Ma być ona stopniowo obniżana do 20 proc. w 2010 roku. Trzeba jednak podkreślić, że za podatników CIT uważani są również nierezydenci nieposiadający osobowości prawnej, którzy nie są jednocześnie podatnikami PIT, np. spółki osobowe.

 

PIT
Stawki zależą od wysokości dochodów. W Słowenii obowiązują stawki PIT w wysokości: 16, 33, 37, 41, 50 proc. Do źródeł opodatkowanych dochodów zalicza się głównie uzyskane z: tytułu zatrudnienia, działalności gospodarczej, działalności rolniczej i leśnictwa, własności, tytułu praw własności, a także zyski z kapitału.

 

VAT
Pomioty zagraniczne rozpoczynające działalność w Słowenii muszą zarejestrować się dla celów VAT. Dotyczy to tych, których obroty w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekroczyły wartość ok. 21 tys. euro. Obowiązują dwie stawki - podstawowa 20-proc. i obniżona 8,5 proc.

 

 


SZWECJA

 

CIT
Stawka wynosi 28 %. Firmy mogą odprowadzać część dochodu na rezerwę celowe, które nie są opodatkowane aż do momentu wykorzystania ich do finansowania działalności. Powszechna dostępność tego rodzaju lokat i możliwość prowadzenia rotacji tych rezerw pozwala na efektywne obniżenie stawki podatku z 28 do ok. 26 proc.

 

PIT
Na podatek dochodowy od osób fizycznych składają się podatki lokalne oraz państwowy. Stawki lokalnego są zróżnicowane , wahają się od 29 do 35 pro.dochodu podlegającemu opodatkowaniu w skali rocznej w zależności od gminy. Od dochodu objętego podatkiem powyżej 290 tys. SEK pobierane jest dodatkowo 20-25 proc. Podatku państwowego. W Szwecji dochodem do opodatkowania może być dochód z pracy najemnej, pochodzący z samozatrudnienia oraz kapitału.

 

VAT
Podstawowa stawka wynosi 25 proc. Obniżoną stawkę 12 proc. stosuje się np. do żywności i usług hotelowych, zaś stawką 6-proc. objęte są np.: gazety codzienne, książki, bilety wstępu na koncerty, do kina , teatru, cyrku i ZOO, transport pasażerski. Z VAT zwolnione są np.: opieka medyczna, socjalna, usługi bankowe, finansowe, edukacja.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK