| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Planujesz podjąć działalność gospodarczą poza terytorium Polski? Sprawdź stawki podatków obowiązujące w innych krajach Unii Europejskiej.

 

HISZPANIA

CIT
Temu podatkowi od całości dochodów podlegają rezydenci podatkowi tego państwa, tj. podmioty utworzone w Hiszpanii oraz podmioty mające siedzibę lub miejsce efektywnego zarządu w tym kraju. Natomiast niezerezydenci podlegają opodatkowaniu wyłącznie od dochodów osiągniętych w tym państwie.

Stawki CIT wynosi 35 proc. Niższą, 30-procentową, stosuje się do części dochodów osiąganych przez podatników, których obrót netto w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 8 mln euro.

 

Ponadto nierezydenci prowadzący działalność w Hiszpanii za pośrednictwem zakładu zobowiązani do zapłaty dodatkowego 15-proc. podatku.

 

PIT
Podlega mu zarówno wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika, jak i wszelkie świadczenia w naturze oraz ich ekwiwalenty pieniężne. Polak pracujący w Hiszpanii, który stanie się rezydentem tego kraju, będzie miał obowiązek płacenia podatku centralnego, regionalnego i majątkowego. Suma stawek podatkowych nie może przekroczyć 60 proc. Maksymalna stawka podatku centralnego wynosi 27,13 proc. po przekroczeniu dochodów w wysokości 52 360 euro , regionalnego - 15,87 proc., a majątkowego - 2,5 proc.

Stawki podatku centralnego

Podstawa opodatkowania (w euro)

Wysokość podatku obliczonego od dolnej granicy

Stawka podatku od różnicy między wysokością podstawy opodatkowania a dolną granicą (w proc.)

0 - 17 360

17 361 - 32 360

32 361 - 52 360

Powyżej 52 361

0

2718,58

5459,08

10 287, 08

15,66

18,27

24,14

27

 

 

 

VAT
Podstawową, 16-proc., stawką jest obniżona większość towarów i usług. Stawką 7-proc. są odjęte dostawy i towary zakupione w państwach UE oraz import m.in., artykułów spożywczych, lekarstw z pozostałych krajów. Najniższą 4-proc., stawką są opodatkowane podstawowe artykuły spożywcze, książki, czasopisma, mieszkania komunalne dla najuboższych, część lekarstw.

 

 


HOLANDIA

 

CIT
Podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 30 proc. przy zyskach 22 689 uero i 35 proc. przy zyskach przekraczających tę kwotę. W przypadku oddziału firmy zagranicznej istnieje możliwość uniknięcia tego podatku, jeśli działalność w Holandii nie je stała( tzn. nie ma ustalonego miejsca, w którym prowadzona jest działalność) lub jeśli nie ma w tym kraju stałego przedstawiciela (tzn. osoby upoważnionej do podpisywania kontraktów w imieniu zwierzchnika z zagranicy). CIT jest pobierany zarówno od holenderskich, jak i zagranicznych firm. Zagraniczne przedsiębiorstwa, głównie biura oddziałów, opodatkowane są tylko od dochodu z obrotu nieruchomościami i zysków działalności w Holandii.

PIT
Obliczenie podatku od dochodu podlegającego opodatkowaniu ze stosunku pracy i mieszkania odbywa się według stawki:

I próg - 34,15 proc. pierwszej części dochodu do wysokości 17 046 euro, z czego 2,45 proc. stanowi podatek, a 31,70 proc. to stawka na ubezpieczenie społeczne,

II próg - 41,15 proc. od kolejnej części 13 585 euro, z czego 9,75 proc. stanowi podatek i 31,70 proc. składki na ubezpieczenie społeczne,

III próg - 42 proc. od kolejnej części 21 597 euro, stawka stanowi wyłącznie podatek,

 

 

 

IV próg - 52 proc. od pozostałej części, stawka stanowi wyłącznie podatek.


VAT
Standardowa stawka podatku wynosi obecnie 19 proc. i odnosi się większości towarów i usług, niższa 6 proc. stosowana jest m.in. do: żywności, wody, książek, gazet, czasopism, dzieł sztuki, reklamy prasowej, materiałów dla niewidomych., leków itp.

Podatek akcyzowy. Akcyza jest pobierana od pewnych towarów konsumpcyjnych jak: benzyna i inne produkty pochodne, tytoniowe, alkohol i napoje alkoholowe. Podatek pobierany jest w momencie wydania towaru do konsumpcji. Oznacza to, że ten podatek płacą producenci i hurtownicy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK