| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Planujesz podjąć działalność gospodarczą poza terytorium Polski? Sprawdź stawki podatków obowiązujące w innych krajach Unii Europejskiej.


GRECJA

CIT
Przedsiębiorcy będący rezydentami podatkowymi w Grecji podlegają opodatkowaniu CIT od całości dochodów w tym kraju. Nierezydenci rozliczają w Grecji tylko greckie dochody. Pomioty (spółki z o.o., spółki akcyjne oraz join ventures), będące rezydentami w Gracji, podlegają CIT od całości osiąganych dochodów. Jego stawka CIT wynosi 25 proc. Spółki greckie i zagraniczne posiadające prawo własności lub użytkowania nieruchomości położonych w Grecji podlegają dodatkowemu podatkowi ze stawką 3 proc. Dla niektórych podmiotów istnieją zwolnienia od dodatkowego podatku.

PIT
Dochody osób fizycznych podlegają podatkowaniu po przekroczeniu pewnej kwoty ustalanej ustawowo, która na przestrzeni ostatnich lat rośnie rokrocznie o 1000 euro.
Dochody pracowników oraz emerytów i rencistów nieprzekraczające 11 tys. euro rocznie zwolnione są z podatku. Dochody innych osób fizycznych zwolnione są z podatku do kwoty 9,5 tys. euro rocznie Płacą one 5-proc. podatek od dochodów przekraczających tę kwotę do wysokości 11 tys. euro.

 

Podatek od pracowników i emerytów

Dochody pracowników najemnych i emerytów przekraczające 11 tys. euro są opodatkowane w sposób następujący:

powyżej 11 000 euro do 13 000 euro - stawka 15 proc. (podatek 300 euro)

powyżej 13 000 euro do 23 000 euro - stawka 30 proc. (podatek 3300 euro)

powyżej 23 000 euro - stawka 40 proc.

VAT
Podstawowa stawka wynosi 19 proc. Niższa to: 4,5 proc. - dla gazet, czasopism, książek, biletów do teatru, 9 proc. - dla towarów i usług uważanych za niezbędne, takich jak świeże produkty żywnościowe, lekarstwa, prąd elektryczny, usługi transportowe i niektóre usługi profesjonalne.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK