| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Planujesz podjąć działalność gospodarczą poza terytorium Polski? Sprawdź stawki podatków obowiązujące w innych krajach Unii Europejskiej.

DANIA

CIT
30 %

PIT
Składa się z 2 części:

- liniowy podatek municypalny - stawka zależy od regionu - średnio 33 %;

- progresywny podatek państwowy:

5,5% - dla dochodów powyżej 37,6 tys. DKK

6% - dla dochodów powyżej 259,5 tys. DKK

15% - dla dochodów powyżej 311,5 tys. DKK

Ponadto osoby fizyczne płacą podatek w wysokości 9% na rzecz ubezpieczenia socjalnego.

VAT
25 %

 


ESTONIA

CIT
Jeżeli dochód spółki (zysk netto) nie zostaje wypłacony udziałowcom i akcjonariuszom jako dywidenda (zostaje zatrzymany w spółce - nie podlega opodatkowaniu. Natomiast wypłacane udziałowcom i akcjonariuszom dywidendy i inne transfery zysków są opodatkowane stawką 22% (21% w 2008 r. i 20% w 2009 r.)

VAT
18 % - stawka podstawowa, 5% stawka obniżona oraz stawka 0%

PIT
22 % (do 24 tys. EEK - dochód roczny zwolniony z podatku)

 


FINLANDIA

CIT
W roku 2007 stawka wynosi 26 proc. - od całości dochodów. Z podatku zwolnione są : kapitały, które zostały pokryte przez udziałowców, zwroty podatku dochodowego (z wyłączeniem odsetek) i przekazy ze spółek. Ostatni przypadek to konsekwencja faktu, że spółki nie są traktowane jako podmioty dla celów podatkowych, lecz dochód do opodatkowania jest przypisany do partnera.

PIT
Główne podatki od osób fizycznych to państwowy podatek od osób fizycznych pobierany na rzecz skarbu państwa i podatek komunalny na rzecz gminy. Progresywny podatek dochodowy od osób fizycznych liczony jest od uzyskanych przychodów, pensji, wynagrodzeń, wszelkich celowych wypłat, bonusów dla kierownictwa, uzyskanych prowizji, wartości czynszu od wynajmowanych dla pracowników bezpłatnych lokali mieszkalnych, dodatków, także tych na pokrycie kosztów zamieszkania, dodatków samochodowych i zasiłków wypłacanych bezrobotnym.

Skala podatkowa 2007

Dochód (w euro)

Wysokość podatku od wartości progowej (w euro)

+ Procent liczony od nadwyżki

12 400 - 20 400

8

9

20 400 - 33 400

728

19,5

33 400 - 60 800

3263

24

powyżej 60 800

9839

32

VAT
Stawka podstawowa to 22 proc. Stawka 17 proc. obejmuje: artykuły spożywcze (z wyłączeniem np. usług gastronomicznych, wody pitnej, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych); żywności i pasze dla zwierząt. Stawką 8-proc. objęte są: lekarstwa, książki, spektakle kinowe, przewóz pasażerów, hotele i inne usługi mieszkaniowe, opłaty za wstęp np. do teatru.

Stawką 0 proc. objęte są m.in. usługi poligraficzne.

Podatek jest liczony dla podmiotów i osób prawnych podlegających opodatkowaniu, których obrót roczny przekracza 8,5 tys. euro. Limit zwolnień nie obejmuje: samorządów i osób zagranicznych, które nie posiadają stałego zamieszkania w Finlandii. W Finlandii w zakresie VAT obowiązują również liczne zwolnienia podmiotowe, w tym np. na usługi medyczne, oświatowe, ubezpieczeniowe.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK