| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy umowa o pracę wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym

Czy umowa o pracę wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym

Jestem fryzjerką i od dwóch lat pracuję na umowę o pracę w salonie fryzjerskim. W czerwcu skończyłam kurs manikiuru i chciałabym otworzyć działalność gospodarczą w tym zakresie. Nadal zamierzam pracować w salonie fryzjerskim, a klientki na manikiur przyjmować w wolnym czasie w domu. Czy planowaną działalność gospodarczą mogę opodatkować podatkiem liniowym? Jeżeli tak, to jakich powinnam dopełnić formalności? Słyszałam, że umowa o pracę wyklucza tę formę opodatkowania.


Na temat możliwości opodatkowania działalności podatkiem liniowym, gdy podatnik wykonuje inne czynności niż wynikające ze stosunku pracy, wielokrotnie wypowiadały się organy podatkowe. W piśmie z 13 marca 2007 r. nr PDF/415-6/07/INTERPRETACJA Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie stwierdził, że:


Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż czynności, które Pani wykonuje dla swojego pracodawcy, nie odpowiadają czynnościom, które wykonuje Pani w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w związku z tym może Pani w 2007 r. korzystać z opodatkowania według stawki 19%.


Również w piśmie z 21 grudnia 2006 r. nr I-415/79/06 wydanym przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna czytamy, że:


Reasumując, jeśli nie uzyskuje Pani z pozarolniczej działalności gospodarczej przychodu ze świadczenia usług na rzecz jakiegokolwiek byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które wykonywała lub wykonuje Pani w ramach stosunku pracy z nim zawartego w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy, może Pani skorzystać z prawa do opodatkowania podatkiem liniowym wg stawki 19%.


Należy również pamiętać, że dochody osiągane ze stosunku pracy nie będą podlegały łączeniu z dochodami uzyskiwanymi z prowadzonej działalności gospodarczej.


- art. 9a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793


Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

 
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »