| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy umowa o pracę wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym

Czy umowa o pracę wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym

Jestem fryzjerką i od dwóch lat pracuję na umowę o pracę w salonie fryzjerskim. W czerwcu skończyłam kurs manikiuru i chciałabym otworzyć działalność gospodarczą w tym zakresie. Nadal zamierzam pracować w salonie fryzjerskim, a klientki na manikiur przyjmować w wolnym czasie w domu. Czy planowaną działalność gospodarczą mogę opodatkować podatkiem liniowym? Jeżeli tak, to jakich powinnam dopełnić formalności? Słyszałam, że umowa o pracę wyklucza tę formę opodatkowania.


Na temat możliwości opodatkowania działalności podatkiem liniowym, gdy podatnik wykonuje inne czynności niż wynikające ze stosunku pracy, wielokrotnie wypowiadały się organy podatkowe. W piśmie z 13 marca 2007 r. nr PDF/415-6/07/INTERPRETACJA Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie stwierdził, że:


Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż czynności, które Pani wykonuje dla swojego pracodawcy, nie odpowiadają czynnościom, które wykonuje Pani w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w związku z tym może Pani w 2007 r. korzystać z opodatkowania według stawki 19%.


Również w piśmie z 21 grudnia 2006 r. nr I-415/79/06 wydanym przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna czytamy, że:


Reasumując, jeśli nie uzyskuje Pani z pozarolniczej działalności gospodarczej przychodu ze świadczenia usług na rzecz jakiegokolwiek byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które wykonywała lub wykonuje Pani w ramach stosunku pracy z nim zawartego w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy, może Pani skorzystać z prawa do opodatkowania podatkiem liniowym wg stawki 19%.


Należy również pamiętać, że dochody osiągane ze stosunku pracy nie będą podlegały łączeniu z dochodami uzyskiwanymi z prowadzonej działalności gospodarczej.


- art. 9a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793


Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

 
 

Polecamy artykuły

Autor:

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK