| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy umowa o pracę wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym

Czy umowa o pracę wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym

Jestem fryzjerką i od dwóch lat pracuję na umowę o pracę w salonie fryzjerskim. W czerwcu skończyłam kurs manikiuru i chciałabym otworzyć działalność gospodarczą w tym zakresie. Nadal zamierzam pracować w salonie fryzjerskim, a klientki na manikiur przyjmować w wolnym czasie w domu. Czy planowaną działalność gospodarczą mogę opodatkować podatkiem liniowym? Jeżeli tak, to jakich powinnam dopełnić formalności? Słyszałam, że umowa o pracę wyklucza tę formę opodatkowania.


Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 7 listopada 2006 r. nr 1449/2CG/415/i-56/06/MŁ Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego stwierdził, że:


W związku z powyższym złożone przez Pana pismo, w myśl art. 9a ust. 4 updof, stanowi zgłoszenie formy opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym na rok 2006 i dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.


W pytaniu pisze Pani, że jest zatrudniona na umowę o pracę w zakładzie fryzjerskim i mimo planów rozpoczęcia prowadzenia działalności w zakresie wykonywania manikiuru nie zamierza Pani z niej rezygnować. Sam fakt pozostawania w stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą nie wyklucza opodatkowania w formie podatku liniowego. W tym miejscu warto się odwołać do art. 9a ust. 3 updof. Zgodnie z nim, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania w formie liniowej, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał:

- w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w tej formie i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych z zastosowaniem skali podatkowej, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Z powyższego wynika, że aby podatnik utracił prawo do opodatkowania w formie podatku liniowego, musi świadczyć na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy czynności, które odpowiadają czynnościom, które wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Podatnicy tracą prawo do opodatkowania w formie podatku liniowego, jeżeli świadczą na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy czynności odpowiadające czynnościom, które wykonują lub wykonywali w ramach stosunku pracy.


W związku z tym, jeżeli podatnik wykonuje w ramach prowadzonej działalności inne czynności niż te, które wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy, to nie traci prawa do opodatkowania w formie podatku liniowego. Odnosząc się do przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego, należy stwierdzić, że ponieważ w ramach planowanej przez Panią działalności gospodarczej (tj. pielęgnacji paznokci) zamierza Pani wykonywać inne czynności niż te, które wykonuje w ramach stosunku pracy (fryzjerstwo), to działalność gospodarczą może Pani opodatkować podatkiem liniowym.

Polecamy artykuły

Autor:

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK