| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy umowa o pracę wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym

Czy umowa o pracę wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym

Jestem fryzjerką i od dwóch lat pracuję na umowę o pracę w salonie fryzjerskim. W czerwcu skończyłam kurs manikiuru i chciałabym otworzyć działalność gospodarczą w tym zakresie. Nadal zamierzam pracować w salonie fryzjerskim, a klientki na manikiur przyjmować w wolnym czasie w domu. Czy planowaną działalność gospodarczą mogę opodatkować podatkiem liniowym? Jeżeli tak, to jakich powinnam dopełnić formalności? Słyszałam, że umowa o pracę wyklucza tę formę opodatkowania.


Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 7 listopada 2006 r. nr 1449/2CG/415/i-56/06/MŁ Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego stwierdził, że:


W związku z powyższym złożone przez Pana pismo, w myśl art. 9a ust. 4 updof, stanowi zgłoszenie formy opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym na rok 2006 i dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.


W pytaniu pisze Pani, że jest zatrudniona na umowę o pracę w zakładzie fryzjerskim i mimo planów rozpoczęcia prowadzenia działalności w zakresie wykonywania manikiuru nie zamierza Pani z niej rezygnować. Sam fakt pozostawania w stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą nie wyklucza opodatkowania w formie podatku liniowego. W tym miejscu warto się odwołać do art. 9a ust. 3 updof. Zgodnie z nim, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania w formie liniowej, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał:

- w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w tej formie i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych z zastosowaniem skali podatkowej, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Z powyższego wynika, że aby podatnik utracił prawo do opodatkowania w formie podatku liniowego, musi świadczyć na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy czynności, które odpowiadają czynnościom, które wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Podatnicy tracą prawo do opodatkowania w formie podatku liniowego, jeżeli świadczą na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy czynności odpowiadające czynnościom, które wykonują lub wykonywali w ramach stosunku pracy.


W związku z tym, jeżeli podatnik wykonuje w ramach prowadzonej działalności inne czynności niż te, które wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy, to nie traci prawa do opodatkowania w formie podatku liniowego. Odnosząc się do przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego, należy stwierdzić, że ponieważ w ramach planowanej przez Panią działalności gospodarczej (tj. pielęgnacji paznokci) zamierza Pani wykonywać inne czynności niż te, które wykonuje w ramach stosunku pracy (fryzjerstwo), to działalność gospodarczą może Pani opodatkować podatkiem liniowym.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »