| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy agio jest dla spółki przychodem

Czy agio jest dla spółki przychodem

Jako spółka z o.o. planujemy dokonanie podwyższenia swojego kapitału. Spowoduje to powstanie tzw. agio, czyli nadwyżki, która w całości zostanie przekazana na fundusz zapasowy. Czy kwota nadwyżki ponad nominalną wartość udziałów przelana na kapitał zapasowy stanowi przychód naszej spółki? Czy agio będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


RADA


Agio powstaje na skutek nabycia przez udziałowca udziałów w cenie nabycia wyższej od ceny nominalnej. Kwota nadwyżki powstała w wyniku takiej czynności nie stanowi przychodu podatkowego spółki. Od przekazanych środków na kapitał zapasowy nie należy uiszczać podatku od czynności cywilnoprawnych.


UZASADNIENIE


Kodeks spółek handlowych stanowi, że udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę ceny objęcia udziału ponad jego wartość nominalną przelewa się do kapitału zapasowego. Agio jest dopuszczalne niezależnie od tego, czy udziały są pokrywane aportem, czy wkładem pieniężnym. Nie ma bowiem żadnych przeciwwskazań prawnych i rachunkowych, aby określoną część wartości aportu wnoszonego do spółki odnieść nie do kapitału zakładowego, ale zapasowego. Uregulowania podatkowe w zakresie agio znalazły się w art. 12 ust. 4 pkt 11 updop, zgodnie z którym do przychodów podatkowych nie zalicza się:


(...) dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji) otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.


Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów, jeżeli przy ich wydaniu zostanie przekazana na kapitał zapasowy, nie stanowi dla spółki przychodu do opodatkowania.


Takie stanowisko potwierdził m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze w piśmie z 11 maja br. nr PDIII423/1/53/07, w którym czytamy, że:


W przypadku gdy powstałe tzw. agio, czyli nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów otrzymanych przy ich wydaniu, zostanie - zgodnie z postanowieniami przepisu art. 154 ustawy - Kodeks spółek handlowych - w całości przekazane na fundusz zapasowy Spółki, nie powstaje przychód w rozumieniu prawa podatkowego podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz jej zmiany, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem. Za zmianę umowy spółki w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie kapitału zakładowego. Zatem opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega tylko podwyższenie kapitału zakładowego, natomiast nie jest opodatkowane podwyższenie kapitału zapasowego.


- art. 154 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz.1037; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

- art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

- art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450


Rafał Styczyński

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »