| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy spółka cywilna może amortyzować składnik majątku rzeczowego będący własnością tylko jednego wspólnika

Czy spółka cywilna może amortyzować składnik majątku rzeczowego będący własnością tylko jednego wspólnika

Spółka cywilna używa dla celów prowadzonej działalności gospodarczej samochód ciężarowy będący własnością tylko jednego wspólnika. Czy pojazd ten może zostać wpisany do ewidencji środków trwałych i amortyzowany przez spółkę?


RADA

 


Nie. Amortyzacji podatkowej w spółkach osobowych podlegają tylko te składniki majątkowe, które są przedmiotem własności wszystkich wspólników.


UZASADNIENIE


Amortyzacji podlegają, co do zasady, środki trwałe stanowiące własność lub współwłasność podatnika (z wyjątkiem przedmiotów umowy leasingu finansowego amortyzowanych przez korzystającego).


Aby powyższy warunek został spełniony, wspólnik - właściciel pojazdu - powinien wnieść ten składnik majątkowy do spółki tytułem wkładu niepieniężnego. W przeciwnym razie samochód ciężarowy nie będzie mógł być amortyzowany przez Państwa spółkę, i to pomimo tego, że jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, czyli pośrednio przyczynia się do powstania przychodu.


Na fakt, że dokonywanie odpisów amortyzacyjnych obciążających koszty podatkowe jest warunkowane wniesieniem własności środka trwałego do spółki cywilnej, wskazał jednoznacznie Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 5 listopada 2001 r., sygn. akt FPS 6/2001, w której stwierdził, że:


Wniesienie takiego środka trwałego jako wkładu do spółki cywilnej będzie „zobowiązaniem się” wspólnika do osiągnięcia w ramach spółki „wspólnego celu gospodarczego”, o jakim mowa w art. 860 § 1 k.c., a jednocześnie stanowić będzie wyraz „przeznaczenia” takiego środka na potrzeby podatnika związane z prowadzoną przez niego (w formie spółki cywilnej) działalnością gospodarczą, (...) lub przeznaczenia go do oddania w używanie (w ramach działalności spółki) na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.


Cech takich, uzasadniających dokonywanie odpisów amortyzacyjnych (...), nie będą miały środki, które będąc co prawda własnością lub współwłasnością (współużytkowaniem wieczystym) wspólników spółki cywilnej, nie zostały wniesione jako wkład do spółki i w związku z tym nie zostały objęte współwłasnością łączną wspólników. Środki takie mogą być co najwyżej oddane przez tych wspólników spółce jako odrębnemu podmiotowi gospodarczemu do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.


Również w piśmie naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 15 lutego 2007 r. nr 1424/2140/4111/415/80/06/07/JS, czytamy, że:


Współwłasność łączną wspólników tworzą te składniki majątkowe, które zostały wniesione do spółki w postaci wkładu wynikającego z umowy spółki, a w przypadku wkładu w postaci nieruchomości - również umową przenoszącą własność w postaci aktu notarialnego. Współwłasność łączną tworzą również składniki majątkowe wytworzone i nabyte we własnym zakresie - w wyniku działalności spółki. Niedopuszczalne są więc odpisy amortyzacyjne od środków trwałych należących do majątku odrębnego wspólników.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Lange

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »