| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy spółka cywilna może amortyzować składnik majątku rzeczowego będący własnością tylko jednego wspólnika

Czy spółka cywilna może amortyzować składnik majątku rzeczowego będący własnością tylko jednego wspólnika

Spółka cywilna używa dla celów prowadzonej działalności gospodarczej samochód ciężarowy będący własnością tylko jednego wspólnika. Czy pojazd ten może zostać wpisany do ewidencji środków trwałych i amortyzowany przez spółkę?


Na podstawie cytowanej powyżej uchwały oraz kilku wcześniejszych orzeczeń sądowych ukształtował się pogląd, że również wspólnik będący właścicielem danego środka trwałego nie może go amortyzować, jeśli przedmiot ten nie został uprzednio wprowadzony do majątku spółki. I chociaż przedstawiona opinia znalazła poparcie w pismach organów podatkowych, to wśród orzeczeń sądowych można również odnaleźć odmienne stanowisko w tej sprawie, oparte na analizie art. 1 i art. 8 updof (uchwała NSA z 27 listopada 1998 r., sygn. akt FPS 15/1998). Zwraca się w nim uwagę, że fakt, że to wspólnicy, a nie spółka są podatnikami podatku dochodowego oraz że dochody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną opodatkowuje się osobno u każdego ze wspólników w stosunku do jego udziału. Skoro zatem dochód przypisuje się indywidualnie poszczególnym wspólnikom, to nie ma przeszkód, by ten z nich, któremu przysługuje własność środka trwałego, mógł go amortyzować.


Niestety, mimo że taka interpretacja jest dla podatników korzystna, bardzo trudno wcielić ją w życie ze względów praktycznych, wynikających z zasad rozliczania podatkowego. Trudności te podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 30 listopada 1999 r., sygn. akt I SA/Wr 2445/97, w którym stwierdził, że:


przyjęta zatem w art. 8 updof regulacja wskazuje, że dochód osoby fizycznej ze wspólnego źródła przychodów jest pochodną dochodów osiągniętych przez to źródło. Odmiennie zatem niż u innych podatników, aby ustalić dochód osoby ze wspólnego źródła przychodów, należy najpierw dokonać w jego ramach ustalenia wspólnych przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów, co pozwoli określić dochód uzyskany z tego źródła przez wszystkich wspólników (...), a następnie ustalić dochód każdej z tych osób, z uwzględnieniem wielkości jej udziału w tym źródle. Przyjętą konstrukcję uznać należy za prawidłową, gdyż w przypadku wspólnego źródła przychodów kilku osób posiadających w ramach tego źródła określone udziały, brak jest możliwości przypisywania poszczególnym osobom przypadających im przychodów oraz kosztów ich uzyskania, zwłaszcza gdy osoby te zobligowane są do prowadzenia dokumentacji finansowej tego źródła przychodów jako całości.


Należy zatem przyjąć, iż samochód ciężarowy będący własnością tylko jednego wspólnika w ogóle nie podlega amortyzacji podatkowej.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »