| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy stratę w środkach obrotowych w wyniku kradzieży karty płatniczej można uznać za koszt

Czy stratę w środkach obrotowych w wyniku kradzieży karty płatniczej można uznać za koszt

Prowadzę jednoosobową firmę. Podczas wyjazdu służbowego zostałem napadnięty i okradziony. Ukradziono mi m.in. kartę płatniczą. Powiadomiłem o kradzieży bank oraz policję, która spisała protokół. Pomimo szybkiego powiadomienia banku o kradzieży i blokady konta ukradziono mi 7000 zł. Czy stratę tych pieniędzy mogę uznać za koszt?


rada


Ukradziona kwota może być uznana za koszt, pod warunkiem że:

- kradzież powstała w wyniku zdarzenia losowego,

- podjął Pan wszelkie konieczne działania w celu zabezpieczenia swoich środków i

- we właściwym czasie zawiadomił organy ścigania o kradzieży oraz bank o konieczności zablokowania konta.


uzasadnienie


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala zaliczać do kosztów tylko takie, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof (art. 22 ust. 1 updof). Straty w środkach obrotowych nie są wymienione w art. 23 updof. Nie oznacza to jednak, że automatycznie można je uznać za koszty. Muszą one bowiem mieć bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie powinno mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Straty w majątku firmy (w tym w środkach obrotowych) z pewnością nie wpływają na osiągnięcie przychodu. W pewnych sytuacjach organy podatkowe pozwalają jednak uznać straty za koszty. Każdy taki przypadek należy jednak rozpatrywać i oceniać indywidualnie, z uwzględnieniem okoliczności faktycznych danej sprawy.


Aby móc zaliczyć stratę środków obrotowych do kosztów, organy skarbowe wskazują na konieczność spełnienia pewnych warunków. Przykładowo Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 25 czerwca 2007 r., nr 1435/FB2/415/22/07/ES, wskazuje, że:


(...) Warunkiem zaliczenia strat w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodu jest ocena zdarzenia w aspekcie:

- całokształtu prowadzonej działalności;

- sytuacji, w której straty te powstały (ubytki naturalne, zdarzenia losowe, klęski żywiołowe);

- formy udokumentowania strat, np. protokół opisujący zdarzenie, jego datę, przyczynę, dokładne obliczenie wielkości straty, uzupełniony o protokół Policji w przypadku kradzieży bądź zgłoszenia szkody instytucji ubezpieczeniowej (...)


Również Urząd Skarbowy w Krośnie w postanowieniu z 15 lutego 2005 r., nr PDP 4111/PIT/2/2005, wskazuje, że koniecznym warunkiem zaliczenia skradzionych pieniędzy z konta do kosztów jest udowodnienie, że:


(...) w danym przypadku mamy do czynienia ze zdarzeniem losowym, rozumianym jako zdarzenie nieprzewidywalne i nie do uniknięcia. Nie można uznać straty w środkach obrotowych za koszt uzyskania przychodu, w sytuacji gdy zostanie udowodnione, że środki obrotowe nie były zabezpieczone lub były zabezpieczone w sposób nienależyty. (...)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »