| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy stratę w środkach obrotowych w wyniku kradzieży karty płatniczej można uznać za koszt

Czy stratę w środkach obrotowych w wyniku kradzieży karty płatniczej można uznać za koszt

Prowadzę jednoosobową firmę. Podczas wyjazdu służbowego zostałem napadnięty i okradziony. Ukradziono mi m.in. kartę płatniczą. Powiadomiłem o kradzieży bank oraz policję, która spisała protokół. Pomimo szybkiego powiadomienia banku o kradzieży i blokady konta ukradziono mi 7000 zł. Czy stratę tych pieniędzy mogę uznać za koszt?


Odnosząc powyższe do stanu faktycznego, należy stwierdzić, że napaść na Pana i kradzież można uznać za zdarzenie losowe. Z pewnością w żaden sposób nie było to możliwe do przewidzenia. Należy się również zastanowić i stwierdzić, czy właściwie posługiwał się Pan kartą. To znaczy, czy jako jej posiadacz:

- przechowywał Pan kartę płatniczą i chronił jej kod identyfikacyjny z zachowaniem należytej staranności,

- nie przechowywał Pan karty płatniczej razem z kodem identyfikacyjnym,

- niezwłocznie zgłosił wydawcy, czyli bankowi utratę karty,

- nie udostępniał karty płatniczej i kodu identyfikacyjnego osobom nieuprawnionym.


Takie obowiązki nakłada bowiem na posiadacza i użytkownika karty art. 16 ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych. Ze stanu faktycznego wynika, że kradzież karty została niezwłocznie zgłoszona do banku, co można również udowodnić. Bank bowiem jako wydawca karty jest obowiązany przyjmować przez całą dobę zgłoszenia posiadaczy lub użytkowników kart płatniczych o ich utracie lub zniszczeniu, dokonywane z wykorzystaniem dostępnych środków komunikowania. Wydawca jest obowiązany do prowadzenia rejestru zgłoszeń utraty lub zniszczenia karty zawierającego dane o numerze karty, osobie zgłaszającej, okolicznościach, wraz ze wskazaniem daty, godziny i minuty przyjęcia zgłoszenia. Wydawca potwierdza również przyjęcie zgłoszenia w sposób określony w umowie o kartę płatniczą (art. 22 ww. ustawy). Warto, aby okoliczności kradzieży oraz fakt, że osoba, której skradziono kartę, dochowała należytej staranności w celu jej zabezpieczenia przed kradzieżą, zostały również stwierdzone w protokole Policji, który został sporządzony w tym przypadku.


Podsumowując, spełnienie opisanych wyżej warunków uprawni Pana do zaliczenia skradzionych pieniędzy z konta do kosztów. W związku jednak z różnymi interpretacjami organów podatkowych w tym zakresie warto wystąpić z zapytaniem w tej sprawie do Ministra Finansów (w praktyce do właściwego Dyrektora Izby Skarbowej).


- art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793

- art. 16, 22 ustawy z 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych - Dz.U. Nr 169, poz. 1385; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 96, poz. 959


Ewa Leszczyńska

ekspert w zakresie podatków

 
 
 
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »