| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy opodatkować otrzymane świadczenia

Kiedy opodatkować otrzymane świadczenia

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą powinien pamiętać, że uzyskanie nieodpłatnego świadczenia nie zwalnia go z obowiązku rozliczenia się z fiskusem. Jednak nie od wszystkich tego rodzaju świadczeń trzeba będzie zapłacić podatek.

l według cen stosowanych wobec innych odbiorców - jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia,

l według cen zakupu - jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione,

l według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lokalu lub budynku - jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku,

l na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia - w pozostałych przypadkach.

Przepisy regulują też sposób określenia wartości otrzymanego świadczenia w sytuacji, gdy przychody są częściowo odpłatne. Wówczas jako przychód traktuje się różnicę pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad ogólnych, wskazanych wcześniej, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Ustawodawca przewidział też pewne wyjątki, kiedy świadczenia nieodpłatne nie podlegają opodatkowaniu. I tak zwolnione są między innymi świadczenia, które stanowią dla przedsiębiorcy:

l dochody uzyskane z instytucji Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, do których mają zastosowanie przepisy rozporządzenia nr 260/68 z dnia 29 lutego 1968 r. ustanawiającego warunki i procedurę stosowania podatku na rzecz Wspólnot Europejskich (Dz.Urz. WE L 056 z 4 marca 1968 r. z późn. zm.),

l dotacje z budżetu państwa otrzymane na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (SAPARD),

l kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa,

l dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne, otrzymane na cele związane z działalnością rolniczą z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, od agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych.

ZWOLNIENIE DLA ŚWIADCZEŃ OD RODZINY

Podatnik skorzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej, czyli gdy świadczenie otrzyma od małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synowej, rodzeństwa, ojczyma, macochy i teściów, zstępnych rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

AK USTALIĆ ŚWIADCZENIA W NATURZE

Wartość pieniężna świadczeń w naturze określana jest na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopniazużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

CZY ZWROT WYDATKÓW JEST OPODATKOWANY

Przychód podatnika podlegający opodatkowaniu stanowi też wartośćotrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń,dlatego każde świadczenie o nieodpłatnym charakterze niebędące dotacjąna pokrycie kosztów czy zwrot wydatków będzie podlegałoopodatkowaniu.

EDYTA WERESZCZYŃSKA

edyta.wereszczynska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 11 ust. 2-2b, art. 14 ust. 2 pkt 2, pkt 6 i pkt 8 oraz art. 21 ust. 1 pkt 46a-47d, pkt 125 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK