| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy żona może również opodatkować ryczałtem działalność prowadzoną w tym samym zakresie co mąż

Czy żona może również opodatkować ryczałtem działalność prowadzoną w tym samym zakresie co mąż

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych, opłacając z tego tytułu ryczałt według stawki 5,5%.Czy mogę założyć taką samą działalność gospodarczą (tj. usługi ogólnobudowlane) i również opodatkować je ryczałtem ewidencjonowanym? Czy urząd skarbowy tego nie zakwestionuje, twierdząc, że była to „ucieczka” przed 19-proc. podatkiem dochodowym? Czy będzie miało znaczenie, że nasze usługi będziemy wykonywać na rzecz tego samego klienta?


W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) cytowanej wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wyłączone są usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. Załącznik nr 2 do ustawy zawiera wykaz usług oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Pozycja 18 powołanego załącznika nr 2 wymienia grupę 74.5, tj. usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwanie personelu oraz usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, z wyłączeniem usług pozyskiwania personelu (PKWiU 74.50.2).


Jednakże z powyższego załącznika wynika również, iż usługi zakwalifikowane pod symbolem PKWiU 45.45.Z (wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych) - nie są wyłączone z opodatkowania ryczałtem. Tak więc świadczenie usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 45.45.Z na rzecz kilku podmiotów gospodarczych, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) powyższej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, może podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5%.


Natomiast w przypadku świadczenia przez Pana przedmiotowych usług na rzecz tylko jednego podmiotu gospodarczego zmianie ulegnie klasyfikacja działalności zgodnie z powołaną wyżej Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, gdyż zgodnie z zasadami metodycznymi każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej.


A zatem w rozpatrywanej sprawie usługi świadczone przez Pana na rzecz wyłącznie jednego podmiotu należy zaklasyfikować do grupy 74.50.2 i zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkować stawką 17%.


Identyczne stanowisko w kwestii zmiany kwalifikacji świadczonych usług w przypadku wykonywania ich na rzecz jednego podmiotu zajął Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku w piśmie z 8 listopada 2005 r. nr RO-XV/415/PDOF-488/158/US/05.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Świadczenie usług w zakresie robót budowlanych podlega opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5%, jeśli są one świadczone na rzecz kilku podmiotów. Świadczenie tych usług na rzecz tylko jednego podmiotu może skutkować zmianą kwalifikacji, a tym samym - stawki ryczałtu.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK