| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy żona może również opodatkować ryczałtem działalność prowadzoną w tym samym zakresie co mąż

Czy żona może również opodatkować ryczałtem działalność prowadzoną w tym samym zakresie co mąż

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych, opłacając z tego tytułu ryczałt według stawki 5,5%.Czy mogę założyć taką samą działalność gospodarczą (tj. usługi ogólnobudowlane) i również opodatkować je ryczałtem ewidencjonowanym? Czy urząd skarbowy tego nie zakwestionuje, twierdząc, że była to „ucieczka” przed 19-proc. podatkiem dochodowym? Czy będzie miało znaczenie, że nasze usługi będziemy wykonywać na rzecz tego samego klienta?


W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) cytowanej wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wyłączone są usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. Załącznik nr 2 do ustawy zawiera wykaz usług oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Pozycja 18 powołanego załącznika nr 2 wymienia grupę 74.5, tj. usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwanie personelu oraz usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, z wyłączeniem usług pozyskiwania personelu (PKWiU 74.50.2).


Jednakże z powyższego załącznika wynika również, iż usługi zakwalifikowane pod symbolem PKWiU 45.45.Z (wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych) - nie są wyłączone z opodatkowania ryczałtem. Tak więc świadczenie usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 45.45.Z na rzecz kilku podmiotów gospodarczych, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) powyższej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, może podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5%.


Natomiast w przypadku świadczenia przez Pana przedmiotowych usług na rzecz tylko jednego podmiotu gospodarczego zmianie ulegnie klasyfikacja działalności zgodnie z powołaną wyżej Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, gdyż zgodnie z zasadami metodycznymi każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej.


A zatem w rozpatrywanej sprawie usługi świadczone przez Pana na rzecz wyłącznie jednego podmiotu należy zaklasyfikować do grupy 74.50.2 i zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkować stawką 17%.


Identyczne stanowisko w kwestii zmiany kwalifikacji świadczonych usług w przypadku wykonywania ich na rzecz jednego podmiotu zajął Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku w piśmie z 8 listopada 2005 r. nr RO-XV/415/PDOF-488/158/US/05.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Świadczenie usług w zakresie robót budowlanych podlega opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5%, jeśli są one świadczone na rzecz kilku podmiotów. Świadczenie tych usług na rzecz tylko jednego podmiotu może skutkować zmianą kwalifikacji, a tym samym - stawki ryczałtu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK