| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy żona może również opodatkować ryczałtem działalność prowadzoną w tym samym zakresie co mąż

Czy żona może również opodatkować ryczałtem działalność prowadzoną w tym samym zakresie co mąż

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych, opłacając z tego tytułu ryczałt według stawki 5,5%.Czy mogę założyć taką samą działalność gospodarczą (tj. usługi ogólnobudowlane) i również opodatkować je ryczałtem ewidencjonowanym? Czy urząd skarbowy tego nie zakwestionuje, twierdząc, że była to „ucieczka” przed 19-proc. podatkiem dochodowym? Czy będzie miało znaczenie, że nasze usługi będziemy wykonywać na rzecz tego samego klienta?


Prawo to potwierdzają również organy podatkowe. Przykładem jest tu pismo Urzędu Skarbowego w Ciechanowie z 18 marca 2004 r. nr US/3-PDM/413-7/04. Organ podatkowy odpowiadał na pytanie podatnika o możliwość wyboru ryczałtu jako formy opodatkowania w sytuacji, gdy małżonek prowadzi taką samą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W odpowiedzi czytamy:


Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż zamierza Pani rozpocząć pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych opodatkowaną w formie ryczałtu. Załącznik nr 2 do ustawy z 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) nie wyklucza możliwości opodatkowania usług transportowych zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto fakt, iż Pani mąż prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, również nie stoi na przeszkodzie w wyborze omawianej formy opodatkowania. Reasumując, w aktualnym stanie prawnym może Pani opodatkować przedmiotową działalność gospodarczą podatkiem zryczałtowanym przy zachowaniu wyżej omówionych zasad dotyczących wyboru formy opodatkowania.


Pismo to zachowuje swoją aktualność również w stanie prawnym obowiązującym w 2007 r., gdyż powołane w nim przepisy nie uległy zmianie.


Dlatego sam fakt rozpoczęcia przez Panią działalności w tym samym zakresie co mąż i opodatkowania jej również ryczałtem ewidencjonowanym nie może być podstawą do zakwestionowania przez organ podatkowy wyboru tej formy opodatkowania, jeśli nie zajdą inne okoliczności dające organowi podatkowemu podstawę do takiego działania.


W Państwa przypadku istnieje jednak inne niebezpieczeństwo. Z dodatkowej informacji przekazanej przez Panią wynika, że zarówno mąż, jak i Pani będziecie świadczyć usługi na rzecz jednego klienta. Jeśli jest to Państwa jedyny klient, to narażają się Państwo na zmianę kwalifikacji świadczonych przez Państwa usług, a tym samym stawki ryczałtu.


W tej sprawie jednoznacznie wypowiedział się m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie w piśmie z 30 stycznia 2006 r. nr US.28.III/415-5/05. Organ podatkowy odpowiadał na pytanie podatnika o prawidłowość zastosowania ryczałtu jako formy opodatkowania oraz zastosowania stawki ryczałtu w wysokości 5,5% w przypadku świadczenia usług w zakresie robót ogólnobudowlanych na rzecz jednego podmiotu gospodarczego. Organ podatkowy zajął w tej kwestii następujące stanowisko:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK