| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozłożyć zapłatę podatku za dany rok na pięć kolejnych lat

Jak rozłożyć zapłatę podatku za dany rok na pięć kolejnych lat

Spółka zajmuje się obrotem nieruchomościami - rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. W 2007 r. podjęła działalność. Chciałaby skorzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku za 2008 r. Spółka jest małym podatnikiem w myśl updop. Jak dokładnie działa zwolnienie? W jakich przypadkach można utracić raz nabyte prawo do tego zwolnienia i jakie są tego skutki?


rada

 


Spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia w zapłacie podatku za rok podatkowy 2008 po spełnieniu opisanych w uzasadnieniu warunków. Spółka nie zapłaci podatku za ten rok w terminie do 31 marca 2009 r. Podatek za 2008 r. zapłaci w pięciu kolejnych latach (po 20%). Spółka może utracić prawo do zwolnienia w okresie pięciu kolejnych lat podatkowych. Szczegóły - w uzasadnieniu.


uzasadnienie


Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje możliwość zwolnienia podatników z zapłaty podatku w danym roku podatkowym i rozłożenie jego płatności na równe raty płatne w pięciu kolejnych latach. Z takiego zwolnienia mogą skorzystać podatnicy będący - od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej do pierwszego dnia miesiąca roku podatkowego, w którym rozpoczynają korzystanie ze zwolnienia - małymi przedsiębiorcami. Ze zwolnienia można skorzystać w drugim roku podatkowym, a w trzecim roku podatkowym - w przypadku gdy pierwszy rok podatkowy trwał krócej niż 10 pełnych miesięcy. Nie jest możliwe skorzystanie ze zwolnienia w pierwszym roku działalności. Dla uzyskania zwolnienia spółka musi więc pozostawać małym przedsiębiorcą od rozpoczęcia działalności do 1 stycznia 2008 r.


Formalnym warunkiem jest złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia (w formie pisemnej) o korzystaniu ze zwolnienia w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego objętego tym zwolnieniem. W przypadku Czytelnika powinno to nastąpić do 20 stycznia 2008 r.


Co ważne, przepisy nie odnoszą się do definicji małego podatnika zawartej w słowniczku pojęć ustawy, lecz do definicji małego przedsiębiorcy określonej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Według tej ustawy małym jest taki przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.


Oba wymienione warunki muszą być spełnione łącznie (na co wskazuje spójnik „oraz”), przy czym kwoty w euro przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy. Z kolei średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając przy tym pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK