| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozłożyć zapłatę podatku za dany rok na pięć kolejnych lat

Jak rozłożyć zapłatę podatku za dany rok na pięć kolejnych lat

Spółka zajmuje się obrotem nieruchomościami - rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. W 2007 r. podjęła działalność. Chciałaby skorzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku za 2008 r. Spółka jest małym podatnikiem w myśl updop. Jak dokładnie działa zwolnienie? W jakich przypadkach można utracić raz nabyte prawo do tego zwolnienia i jakie są tego skutki?


rada

 


Spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia w zapłacie podatku za rok podatkowy 2008 po spełnieniu opisanych w uzasadnieniu warunków. Spółka nie zapłaci podatku za ten rok w terminie do 31 marca 2009 r. Podatek za 2008 r. zapłaci w pięciu kolejnych latach (po 20%). Spółka może utracić prawo do zwolnienia w okresie pięciu kolejnych lat podatkowych. Szczegóły - w uzasadnieniu.


uzasadnienie


Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje możliwość zwolnienia podatników z zapłaty podatku w danym roku podatkowym i rozłożenie jego płatności na równe raty płatne w pięciu kolejnych latach. Z takiego zwolnienia mogą skorzystać podatnicy będący - od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej do pierwszego dnia miesiąca roku podatkowego, w którym rozpoczynają korzystanie ze zwolnienia - małymi przedsiębiorcami. Ze zwolnienia można skorzystać w drugim roku podatkowym, a w trzecim roku podatkowym - w przypadku gdy pierwszy rok podatkowy trwał krócej niż 10 pełnych miesięcy. Nie jest możliwe skorzystanie ze zwolnienia w pierwszym roku działalności. Dla uzyskania zwolnienia spółka musi więc pozostawać małym przedsiębiorcą od rozpoczęcia działalności do 1 stycznia 2008 r.


Formalnym warunkiem jest złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia (w formie pisemnej) o korzystaniu ze zwolnienia w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego objętego tym zwolnieniem. W przypadku Czytelnika powinno to nastąpić do 20 stycznia 2008 r.


Co ważne, przepisy nie odnoszą się do definicji małego podatnika zawartej w słowniczku pojęć ustawy, lecz do definicji małego przedsiębiorcy określonej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Według tej ustawy małym jest taki przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.


Oba wymienione warunki muszą być spełnione łącznie (na co wskazuje spójnik „oraz”), przy czym kwoty w euro przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy. Z kolei średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając przy tym pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK