| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy zatrudnienie uczniów w celu praktycznej nauki zawodu powoduje zwiększenie wysokości karty podatkowej

Czy zatrudnienie uczniów w celu praktycznej nauki zawodu powoduje zwiększenie wysokości karty podatkowej

Od kilku lat prowadzę działalność opodatkowaną kartą podatkową. Na jesieni chciałbym zatrudnić uczniów ze szkół zawodowych w celu nauki zawodu. Czy zatrudnione przeze mnie w tym celu osoby, wśród których są zarówno osoby niepełnoletnie, jak i pełnoletnie, powinienem wliczać do liczby pracowników? Czy spowoduje to podwyższenie wysokości stawki karty podatkowej?


RADA

 


W przypadku zatrudnienia przez Pana uczniów, w tym pełnoletnich, w celu praktycznej nauki zawodu, nie powinien ich Pan wliczać do liczby pracowników oraz brać pod uwagę przy ustalaniu wysokości podatku opłacanego w formie karty podatkowej. W rozporządzeniu w sprawie praktycznej nauki zawodu nie określono granic wiekowych uczniów, którzy mogą taką naukę odbywać.


UZASADNIENIE


Podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowują je na zasadach ogólnych. Mogą jednak złożyć pisemny wniosek o zastosowanie uproszczonych form opodatkowania, w tym karty podatkowej.


Przy wyborze tej metody opodatkowania obliczanie należnego podatku odbywa się bez ustalania podstawy opodatkowania. Jego wysokość jest natomiast uzależniona od:

l rodzaju wykonywanej działalności,

l jej rozmiarów,

l liczby mieszkańców w miejscowości, w której działalność jest prowadzona,

l liczby zatrudnionych pracowników.


Z pytania wynika, że prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową, zamierza Pan zatrudnić młode osoby, wśród których są również osoby pełnoletnie, w celu nauki zawodu.


Aby stwierdzić, czy uczniów tych powinno się wliczać do liczby zatrudnionych pracowników, należy się odwołać do art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z jego treścią przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatku dochodowego do liczby pracowników nie wlicza się:


osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami o nauce zawodu lub przyuczaniu do wykonywania określonej pracy - w okresie nauki zawodu lub przyuczania oraz nie więcej niż trzech osób zatrudnionych w okresie pierwszych dwunastu miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu; na równi z osobami zatrudnionymi w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy traktuje się uczniów szkół średnich oraz studentów, zatrudnionych w okresie wakacji letnich i zimowych.


Ponieważ w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym nie określono, kto dokładnie może odbywać praktyki w celu nauki zawodu, to należy stosować przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 1 lipca 2002 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu. Z treści § 2 tego rozporządzenia wynika, że ma ono zastosowanie do:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK