| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak traktować podatkowo wydatki na nabycie praw w spółkach osobowych

Jak traktować podatkowo wydatki na nabycie praw w spółkach osobowych

Nasza spółka nabyła udziały w spółce jawnej. Kiedy będzie mogła zaliczyć do kosztów wydatki związane z nabyciem udziałów?


Oddzielnego rozpatrzenia wymagają wydatki, które Czytelnik poniósł w związku z nabyciem udziałów, takie jak koszty delegacji, audytu, doradztwa prawnego lub podatkowego. Są to wydatki pośrednie, związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, oraz związane z funkcjonowaniem firmy. Ich poniesienie było bowiem konieczne do nabycia udziałów.


Można stwierdzić, że takie wydatki stanowią koszt podatkowy. Są one bowiem związane z uzyskiwaniem przychodu, a nie zostały umieszczone w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 updop). Jako koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.

Tak samo stwierdził Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu w nadal aktualnym piśmie z 30 stycznia 2006 r. (sygn. ZD/406-281/CIT/05):


Mając na uwadze powyższe przepisy, uwzględniając przedstawiony w piśmie stan faktyczny, uznać należy, iż poniesione przez Podatnika wydatki, takie jak delegacje, audyt, doradztwo prawne lub podatkowe, należy traktować jako pośrednie i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.


- art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »