| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak traktować podatkowo wydatki na nabycie praw w spółkach osobowych

Jak traktować podatkowo wydatki na nabycie praw w spółkach osobowych

Nasza spółka nabyła udziały w spółce jawnej. Kiedy będzie mogła zaliczyć do kosztów wydatki związane z nabyciem udziałów?


Oddzielnego rozpatrzenia wymagają wydatki, które Czytelnik poniósł w związku z nabyciem udziałów, takie jak koszty delegacji, audytu, doradztwa prawnego lub podatkowego. Są to wydatki pośrednie, związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, oraz związane z funkcjonowaniem firmy. Ich poniesienie było bowiem konieczne do nabycia udziałów.


Można stwierdzić, że takie wydatki stanowią koszt podatkowy. Są one bowiem związane z uzyskiwaniem przychodu, a nie zostały umieszczone w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 updop). Jako koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.

Tak samo stwierdził Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu w nadal aktualnym piśmie z 30 stycznia 2006 r. (sygn. ZD/406-281/CIT/05):


Mając na uwadze powyższe przepisy, uwzględniając przedstawiony w piśmie stan faktyczny, uznać należy, iż poniesione przez Podatnika wydatki, takie jak delegacje, audyt, doradztwo prawne lub podatkowe, należy traktować jako pośrednie i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.


- art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK