REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakich warunkach udzielane są ulgi podatkowe na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pomoc w postaci ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Pomoc ta może być udzielona na: nową inwestycję, usługi doradcze świadczone przez doradców zewnętrznych, udział w targach i wystawach.


Zasady przyznawania pomocy określa rozporządzenie Rady Ministrów, które obowiązuje od 25 czerwca br. do 31 grudnia 2008 r.


Uprawnieni do pomocy


Uprawnieni do korzystania z pomocy w formie ulg podatkowych są mali i średni przedsiębiorcy w myśl prawa UE. Rozporządzenia nie stosuje się do pomocy:

1) udzielanej w zakresie produktów rybołówstwa i akwakultury, a także do działalności związanej z produkcją pierwotną produktów rolnych oraz produkcją i obrotem produktami mającymi imitować lub zastępować mleko i przetwory mleczne,

2) udzielanej dla działalności związanej z wywozem, jeżeli pomoc jest bezpośrednio związana z ilością wywożonych produktów, utworzeniem i funkcjonowaniem sieci dystrybucyjnej lub innymi wydatkami bieżącymi związanymi z prowadzeniem działalności wywozowej, z wyjątkiem pomocy na pokrycie kosztów udziału w targach handlowych, kosztów badań lub usług konsultingowych przeprowadzanych w celu wprowadzenia nowego bądź istniejącego produktu na nowy rynek,

3) uwarunkowanej pierwszeństwem użycia towarów produkcji krajowej względem towarów przywożonych,

4) udzielanej w sektorze górnictwa węgla.


Formy pomocy


Mali i średni przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy w formie określonej przepisami Ordynacji podatkowej, tj. z:

l odroczenia terminu płatności podatku,

l rozłożenia zapłaty podatku na raty,

l odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami oraz

l umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.


Pomoc indywidualna


W niektórych przypadkach ulgi podatkowe stanowią pomoc indywidualną, która może być udzielona po zatwierdzeniu jej przez Komisję Europejską. Dotyczy to m.in. przypadku, w którym ogólna wartość pomocy brutto stanowi równowartość co najmniej 15 000 000 euro, lub wnioskującym o pomoc jest średni przedsiębiorca realizujący proces restrukturyzacji. Za pomoc indywidualną uważa się też sytuację, gdy ogólna kwota kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą stanowi równowartość co najmniej 25 000 000 euro oraz wielkość pomocy wynosi co najmniej 50%. Ta ostatnia sytuacja dotyczy głównie przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze hutnictwa żelaza i stali albo w sektorze włókien syntetycznych lub jeżeli inwestycje dotyczą przetwarzania i obrotu niektórymi produktami rolnymi (§ 3 rozporządzenia).


Pomoc na nowe inwestycje


Pomoc jest udzielana, pod warunkiem że przedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą w regionie lokalizacji inwestycji przez co najmniej 5 lat od dnia zakończenia inwestycji i wkład przedsiębiorcy w jej finansowanie wyniesie co najmniej 25%. Przedsiębiorca musi złożyć oświadczenie o spełnianiu tych wymogów.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dla przedsiębiorców istotną informacją jest, co zalicza się do kosztów, które kwalifikują się do objęcia pomocą na nowe inwestycje. Są to m.in. wydatki na grunty, budynki, maszyny i urządzenia. Koszty te obejmują również wydatki na nabycie nowych technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technologicznej. Przedsiębiorcy mogą też skorzystać z pomocy obejmującej koszty zatrudnienia związane z nowo tworzonymi miejscami pracy. Pomoc ta obejmuje dwuletnie koszty wynagrodzenia brutto powiększone o obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Skorzystanie z tej pomocy zależy od spełnienia takich warunków, jak m.in. związek nowych miejsc pracy z realizacją nowej inwestycji i utworzenie ich w ciągu trzech lat od zakończenia inwestycji. W przedsiębiorstwie powinien nastąpić wzrost zatrudnienia, a nowe stanowiska powinny zostać utrzymane przez co najmniej pięć lat.


Pomoc na usługi doradcze i udział w targach


Warunkiem udzielenia pomocy na zewnętrzne usługi doradcze jest to, by nie obejmowały one doradztwa stałego, związanego z bieżącą działalnością operacyjną. Pomocy nie można uzyskać na doradztwo podatkowe, stałą obsługę prawną lub doradztwo marketingowe.


Warunkiem udzielenia pomocy na udział w określonych targach i wystawach jest to, że przedsiębiorca będzie uczestniczyć w określonym targu po raz pierwszy.


Limity pomocy


Wysokość pomocy brutto na nową inwestycję, obliczona na podstawie kosztów inwestycji lub kosztów zatrudnienia, nie może przekraczać procentowo określonych wartości, które podajemy w tabeli. Z kolei wielkość pomocy brutto na usługi doradcze świadczone przez doradców zewnętrznych nie może przekroczyć 50% wartości kosztów tych usług. Ten sam limit został przewidziany na udział w określonych targach i wystawach.


l
 rozporządzenie Rady Ministrów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw - Dz.U. Nr 110, poz. 758


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA