| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Ile czasu przechowywać dokumenty podatkowe

Ile czasu przechowywać dokumenty podatkowe

Podatnik ma obowiązek przechowywać dokumenty związane z poborem podatku do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Dla niektórych jednak dokumentów przewidziano inny okres przechowywania.


ILE WYNOSI PRZEDAWNIENIE

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Bieg terminu przedawnienia zawiesza się, jeżeli wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd.


CO PRZERYWA BIEG TERMINU

Bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.


Jednak niektórzy podatnicy VAT są obowiązani do dłuższych okresów przechowywania dokumentacji podatkowej.


Podmioty zagraniczne świadczące na terytorium Wspólnoty usługi elektroniczne są obowiązane prowadzić ewidencję w postaci elektronicznej zawierającą dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, kwoty VAT do zapłaty w państwie członkowskim konsumpcji, całkowitej kwoty VAT do zapłaty w państwie członkowskim identyfikacji oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT. Ewidencja powinna być udostępniona przez podmiot zagraniczny drogą elektroniczną na każde żądanie państwa członkowskiego identyfikacji oraz państwa członkowskiego konsumpcji. Ewidencję przechowuje się przez okres dziesięciu lat od zakończenia roku, w którym dokonano świadczenia usług elektronicznych.


CZY GROŻĄ KARY ZA NIEPRZECHOWYWANIE RACHUNKÓW

Karze grzywny za przestępstwo skarbowe do 180 stawek dziennych podlega ten, kto wbrew obowiązkowi nie przechowuje wystawionej lub otrzymanej faktury lub rachunku bądź dowodu zakupu towarów. W wypadku mniejszej wagi, sprawca, który nie przechowuje faktur i rachunków, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 32, art. 86 oraz art. 88 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

- Art. 112, art. 116 ust. 10 oraz art. 134 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

- Art. 60 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.)


Bogdan Świąder

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK